[Recenzja] Brandon Sanderson - Alcatraz Kontra Bibliotekarze - Piasek Raszida

19:46

Im więcej mam w ręce książek dla młodzieży to nie odnoszę wrażenia, że pomysłów jest coraz mniej. Zdecydowanie ilość pomysłów na przygodówki dla młodzieży, bez znaczenia czy fantasy, czy realistyczne, czy odlotowe science-fiction - dla nich nie ma specjalnych wymagań, jest niekończąca się. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Brandona Sandersona i jego serię Alcatraz Kontra Bibliotekarze.

Alcatraz Smedry, wychowywany przez rodziców zastępczych, nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje przesyłkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Zostaje on jednak niemal natychmiast skradziony przez tajemniczą organizację Bibliotekarzy. To wywołuje łańcuch wydarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy bojowników sprzeciwiających się Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom przejąć pełną władzę nad światem. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talentem do bycia wyjątkową ofiarą losu…


W życiu się nie bawiłem tak dobrze, jak czytając Alcatraz Kontra Bibliotekarze - Piasek Raszida. Książkę czytałem niemal na jednym tchu, kartka po kartce. Sama lektura zajęła mi na spokojnie parę godzin.

W powieści szczególnie w oczy rzuca się kilka rzeczy i to one tak naprawdę nadają uroku, ciągnącego się niczym doskonała, kleista krówka, który nie chce oderwać się od stron. 
Po prostu książka taka jest ;)

Nic tu nie koloryzuję. Nie wychwalam pod niebiosa by się przypodobać wydawnictwu czy coś... Książka jest naprawdę świetna - co z pewnością stwierdzicie po przeczytaniu.
To co z pewnością rzuci się w oczy podczas lektury to narrator, którym jest jednocześnie autor i bohater powieści. Żeby to było tylko skrzętne połączenie tych trzech osób, to by było co najwyżej dobrze. Tutaj jeszcze autoro-narratoro-główny bohater robi coś wyjątkowego - nawiązuje kontakt z czytelnikiem. Och, ale sam kontakt to też za mało. On sobie żartuje, kpi z samego siebie, a co najistotniejsze, stara się przekonać czytelnika, że faktycznie żyje w świecie kontrolowanym przez tytułowych Bibliotekarzy i żyje w nieświadomości. Uwaga! Słaby psychicznie czytelnik może w to naprawdę zacząć wierzyć.

Fabuła jest... trochę dziwna. O zdarzeniach nie wspomnę. Rozumiem, fantazja poniosła autora, jednak nie ma się co dziwić. Nawet jego notka biograficzna na skrzydełku okładki nie została normalnie zrobiona; więc jeśli zdarzenia były nieco naciągane, dziwne i zupełnie irracjonalne to wszystko pomiędzy nimi, co dotyczy samego odezwu narratora między linijkami tekstu przemawiało za tym, że nie ma się czym denerwować. 

Taki autor po prostu jest...

Jeszcze do samej fabuły wspomnę, że dla mnie nadrzędną rzeczą stało się to, jak woreczek piasku może dawać władzę nad światem. Ale więcej nie powiem, znaczy... napiszę. Zagadka wcale nie jest łatwa do rozwiązania. Nie mniej jednak zanim zacząłem lekturę, domyśliłem się jak będzie można wykorzystać "talent" Alcatraza.

Oryginalność świata z pewnością zaskoczy każdego czytelnika. Chciałbym tu dużo opisać, ale za długiej recenzji nie będę pisać, bo chyba nikt tego potem nie przeczyta ;) (Swoją drogą ciekawe, czy ktoś dobrnął do końca mojej recenzji Gregora i Kod Pazura - jest bardzo długa ;) )

Na koniec wspomnę jeszcze o oprawie graficznej. Dobrze, że są ilustracje. Nie dlatego, że nadają klimatu - to oczywiście również - ale dlatego, że pomagają wyobrazić sobie jak co wygląda. No i jest ich sporo. Ogromny plus. Do tego jest jeszcze okładka, gdzie chciałbym z miejsca podziękować wydawnictwu za to, że prezentowali wcześniejszą wersję i wysłuchali czytelników na facebooku, by zostawić tą, co aktualnie jest. Tamta była - widziałem - o wiele gorsza i psująca klimat.

Wystawiam ocenę 9/10 tylko dlatego, że boję się, ze skala mi się skończy, a Piasek Raszida ma jeszcze dalsze części.

You Might Also Like

0 komentarze

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe