Recenzje Książek

RECENZJE ZBIORÓW OPOWIADAŃ
Kłopoty to moja specjalność to zbiór pięciu opowiadań o detektywie Philipie Marlowe. Jest to bohater twardy, bezuczuciowy i bez skrupułów, nie bojący się wyzwań, a mimo to jest w nim coś, co sprawia, że nie zawsze łatwo jest się z nim rozstać.
Elektryczna Mrówka to zbiór 25 opowiadań, które łączy wspólny motyw rywalizacji między Ziemianami (a właściwie Terranami), a rasą obcych, dążącą do opanowania planety na setki sposobów, które mogą przyprawić o zakłopotanie nawet najtwardsze umysły.
Sherlock Holmes, najbardziej znany bohater książek sir Arthura Conan Doyle’a, został opisany tak wnikliwie, iż przez długie lata wielu czytelników uważało, że żył on naprawdę, lub pragnęło, aby tak było. Sam autor przyznawał, że Holmes był częściowo wzorowany na faktycznie istniejącej osobie, doktorze medycyny sądowej Josephie Bellu, mentorze pisarza i jego opiekunie podczas studiów w Edynburgu. Bell był postępowym chirurgiem i słynął z dedukcyjnego rozumowania.
Alternatywna historia świata, w której obcy wirus uderzył w Ziemię w następstwie II wojny światowej, obdarzając garść ocalałych nadzwyczajnymi mocami. Niektóre z istot zostały nazwane Asami z powodu nadludzkich zdolności umysłowych i fizycznych, inne z powodu przybierających różne formy deformacji ciał i umysłu Jokerami, nieliczni zwrócili się przeciw ludzkości i opowiedzieli po stronie zła. Dzikie Karty to historia ich wszystkich.

RECENZJE KSIĄŻEK NIEWYDANYCH W POLSCE
Aleksandr Nikołajewicz - syn byłego pilota zgłasza się na tą samą posadę w misji dotarcia do Petersburga. Wraz z nieznanymi mu Matematykiem i Mirzem oraz przyjacielem ze stacji Sokol - Władimirem Pawłowiczem wyrusza w podróż treningowym samolotem przez niebezpieczny świat. Samemu Aleksandrowi przyświeca jeden cel - odnalezienie swojego ojca. Choć początkowo wydaje się, że celem misji jest tylko sprawdzenie, czy Petersburg ocalał, czy są tam żywi ludzie, to z czasem prawdziwy cel wizyty okazuje się nie do końca taki, jak zakładano na początku.
Głównym bohaterem jest Nanas, który ucieka z rodzinnej wioski, bojąc się wykluczenia i potępienia z powodu posiadanego psa-mutanta - Siejda. Chłopak spotyka tajemniczą postać, która "spadła" z nieba i którą uznał z bóstwo. To "bóstwo" wydało mu rozkaz odnalezienia jego córki i dostarczenie jej do Polarnych Zorzy...

RECENZJE KSIĄŻEK WYDANYCH W POLSCE

W "Ciemnych tunelach" Siergieja Antonowa wracamy do moskiewskiego metra, do jego tajemniczej i złowieszczej atmosfery. Bohaterem jest młody anarchistyczny bojownik ze stacji Hulaj Pole, który wszczyna walkę z systemem, odbywając jednocześnie niewiarygodną odyseję przez metro. Szereg zagadek i niedokończonych wątków z "Metra 2033" Glukhovsky'ego znalazł niespodziewane rozwiązanie i kontynuację w "Ciemnych tunelach".
Jest wiele książek i filmów o tematyce postapo. Większość z nich to zwykłe przygody stalkerskie, zimnokrwiste strzelaniny czy też ucieczka przed stworami. Na ogół wszystko kręci się wokół innego świata, stworzonego przez autorów powieści lub uniwersów. Tullio Avoledo - włoski pisarz - postanowił poruszyć temat nieco inny niż serwują nam coraz liczniejsi autorzy postapo. Avoledo postanowił poddać wiarę chrześcijańską próbie w nowym świecie, którego kształt zawdzięczamy Dmitrijowi Glukhovsky'emu.
Mediolanowi grozi nowa atomowa zagłada, a dzieci znowu przygotowują beznadziejną wyprawę krzyżową. Czy mają szansę, czy też – jak poprzednio – religijni fanatycy prowadzą ich na bezsensowną śmierć? Czy prawdziwymi potworami są mutanty, które zajęły ruiny Mediolanu, czy ludzie ukrywający się pod miastem? Czy jest miejsce dla Boga tam, gdzie wiara spłonęła w atomowym ogniu, i po czyjej On jest stronie?
Nielegalny skok z najwyższego wówczas budynku na świecie w Kuala Lumpur. Próba oddana z pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio i kolejna przygoda, kiedy zdecydował się polecieć w głąb ciemnej jaskini Mamet w Chorwacji. Wszystko to było tylko preludium do największego z wyczynów: skoku z kosmosu, podczas którego przekroczył prędkość dźwięku i znalazł się na ustach całego świata. Felix Baumgartner – facet, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Czego doświadczył, pędząc na oślep z wysokości blisko 39 kilometrów? Jak przez pięć lat przygotowywał się do Misji Stratos? Co go napędzało?
Po globalnym konflikcie termonuklearnym w podziemiach zrujnowanej aglomeracji warszawskiej żyją ludzie. Chowają się przed, radiacją, mutantami i innymi zagrożeniami, które sprawiły, że życie na powierzchni przestało być już możliwe. Borka, najemnik-intelektualista z sojuszu Kryształowy Pałac, dowódca oddziału stalkerów, podejmuje absurdalną misję odnalezienia Atomowej Kwatery Dowodzenia w Puszczy Kampinoskiej i wyrusza ze swoją drużyną w podróż na północ pierwszej linii metra, do ostatniej stacji i dalej…
Wojna wygnała ludzi z Warszawy, zostali tylko ci, którzy zdążyli zejść pod ziemię. Ocaleni w tunelach, na stacjach i podziemnych dworcach wiodą trudny żywot w mroku, zimnie i wilgoci, walcząc o jedzenie i kąt do spania. Na Ursynowie swoją domenę buduje emerytowany kapitan wojska polskiego, pod Wisłą realizuje swoje ambicje kapral-dezerter. Zachowawczy stary wyga i agresywny młody wilk – stołeczna kolej podziemna jest dla nich dwóch za mała, a starcie takich charakterów musi skończyć się wielką wojną. Wojną w tunelach, wojną na peronach, wojną w ruinach wymarłego miasta, gdzie pośród zwiadowców, stalkerów i kobiet-wojowniczek bohaterem może stać się każdy. Nawet mały chłopiec…
Nie­pu­bli­ko­wane wcze­śniej wspo­mnie­nia, zaska­ku­jące aneg­doty, intry­gu­jące fakty. Zagro­żone losy zespołu, kiedy muzycy Gene­sis pró­bo­wali pozy­skać do swo­jego składu Rogera Tay­lora. Śmierć Mer­cu­ry­’ego nie­da­leko miej­sca, gdzie 21 lat wcze­śniej zna­le­ziono ciało jego idola, Jimiego Hen­drixa. Głę­boka depre­sja Johna Deacona po stra­cie przy­ja­ciela. Legen­darna gitara Briana zbu­do­wana domo­wym spo­so­bem. Fascy­na­cja zespołu scrab­ble­’ami. Gdy Elton John usły­szał Bohe­mian Rhap­sody, zapy­tał: „Czy wyście, k…a, osza­leli?”.
Nie­omal roz­szar­pana siatka w bramce Samp­do­rii Genua. Pił­karz, który miał stać się legendą, pod­pi­su­jący po pija­nemu kon­trakt, w swoim mnie­ma­niu – z Realem Madryt. Bram­karz ucie­ka­jący z Hisz­pa­nii w prze­bra­niu i pre­zy­dent klubu roz­strze­lany przez fran­ki­stów. Zmiaż­dżone i sto­pione tro­fea po ude­rze­niu bomby w klu­bowy budy­nek. Wicepre­zy­dent klubu ska­czący do Tamizy i kibice wygwiz­du­jący swoją dru­żynę mimo pro­wa­dze­nia w Gran Der­bi…
Co naj­mniej jedna trze­cia spo­śród osób, które znamy to intro­wer­tycy. To Ci, któ­rzy wolą słu­chać niż mówić, czy­tać książki niż cho­dzić na przy­ję­cia. Są oni pomy­słowi i twór­czy, ale nie lubią się pro­mo­wać; wolą pra­co­wać samo­dziel­nie niż w zespole. Choć czę­sto mówi się o takich oso­bach „ciche” i „spo­kojne”, to wła­śnie intro­wer­tykom zawdzię­czamy wiele z naj­wspa­nial­szych doko­nań – od słyn­nych sło­necz­ni­ków van Gogha do pierw­szego kom­pu­tera oso­bi­stego.
Margrave to senne miasteczko w Georgii. Idealne. Zero problemów. Zero przemocy. Jack Reacher zamierza spędzić tu leniwy weekend, ale ledwie przekracza granice miasta, zostaje aresztowany. Właśnie popełniono morderstwo, a Reacher jako jedyny obcy staje się głównym podejrzanym. Kilkadziesiąt godzin spędzonych w areszcie wśród najgorszych kryminalistów, to dopiero początek jego kłopotów. Nie ma pojęcia, że wdepnął w aferę sięgającą Waszyngtonu, a w Margrave zrobi się naprawdę gorąco.
Warszawa, rok 2033. Skłócone stacje metra wysyłają wspólną ekspedycję, która ma przynieść ocalenie wymierającej powoli społeczności. Nadzieja na ratunek jest całkiem realna i budzi powszechny entuzjazm. Jednak rzeczywistość czasami odstaje od wyobrażeń, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają.
Marcin Wierzbowski ze swoim oddziałem weteranów zostaje wciągnięty w szeregi niezawodnego, lecz cieszącego się złą sławą Dowództwa Operacji Sił Specjalnych Unii Europejskiej. Dowodzący nimi pułkownik Brisbane zabiera żołnierzy na kolejną misję, tym razem na Liberty, planetę, która poradziła sobie z buntem maszyn i dysponuje aż dwiema kopalniami caellium, niezwykle cennego surowca. Niestety Liberty wciąż pozostaje w strefie wpływów potężnych Stanów Zjednoczonych i znowu misterne operacje specjalne muszą zastąpić inwazję na pełną skalę.
Dziesięć osób zostaje zaproszonych przez tajemniczego gospodarza do domu na wyspie. Gdy dwie z nich giną, goście zdają sobie sprawę, że to, co początkowo uważali za nieszczęśliwy wypadek, jest robotą zabójcy. Postanawiają odkryć jego tożsamość, ale okazuje się, że nikt nie ma alibi. Odizolowani od społeczeństwa, niezdolni do opuszczenia miejsca pobytu, umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, która wywieszona jest w ich pokojach.
Za popełnioną przed laty zbrodnię ukarano niewinną osobę. Niezawodna panna Marple niczym bogini przeznaczenia wkracza do akcji i przemierzając stare angielskie rezydencje, tropi prawdziwego mordercę. Tymczasem zabójca wychodzi z cienia i atakuje ponownie. Czy dosięgnie go w końcu ręka sprawiedliwości? Jedna z ostatnich powieści Agaty Christie oczarowuje staroświeckim klimatem, a sama autorka udowadnia, że klasyka kryminału nigdy nie straci swego uroku.
Emeryt Herkules Poirot miał wypoczywać w nadmorskim uzdrowisku, tymczasem poznał Nick Buckley i musi uspokajać nerwy, budując domki z kart. Pech, czy ktoś nieudolnie próbuje zabić Nick? Właścicielka Samotnego Domu cztery razy uniknęła śmierci, a jednak lekceważy ostrzeżenia detektywa. Do czasu! Podejrzani przyjaciele, zaginiony narzeczony, pożyczony szal.... Miłość, chciwość i tragiczne qui pro quo. Morderstwo. Czyżby pierwsza porażka detektywa? To tylko pozory!
Klimat starej angielskiej posiadłości, rodzinne niesnaski i skandale, spalony testament i wiele mylnych tropów. Kto z domowników miał motyw, by otruć właścicielkę rezydencji Styles Court? Czy zbrodnię popełniono z namiętności, czy z chciwości? Nad rozwikłaniem zagadki po raz pierwszy razem pracują – kapitan Hastings, marzący o tym, żeby być Sherlockiem Holmesem, i Herkules Poirot, który nie musi o tym marzyć.
Atmosfera w King’s Abbot jest daleka od sielanki. Plotki, samobójstwo, śmierć tytułowego Rogera Ackroyda... Herkules Poirot podejmuje grę z wyjątkowo perfidnym mordercą. Jego asystentem zostaje doktor Sheppard – miejscowy lekarz, który świetnie zna tajemnice niewielkiej społeczności.
Od chwili, gdy porucznik Jan Koller ląduje w Afganistanie, wszystko wydaje się nie takie, jak trzeba. Pierwszym Samodzielnym Batalionem Rozpoznawczym dowodzi idiota, a oficerowie, których Kollerowi kazano aresztować, należą do najbardziej godnych zaufania w całym kontyngencie. Jakby tego było mało - z Raji, najbardziej wysuniętym posterunkiem sił polskich, nie udaje nawiązać połączenia... Koller staje na czele plutonu i z pomocą trzech Rosomaków rusza w kierunku bazy milczącego oddziału.
Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady.
Ziemia właśnie się ujawniła. Drapieżcy nadciągają. Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy dzięki sofonom mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę, opracowania tajnych strategii, niemożliwych do rozszyfrowania zarówno dla Trisolarian, jak i dla Ziemian.
Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony. Gregor nie chce brać udziału w podziemnym konflikcie. Chce tylko wrócić do domu. (...)
Od chwili gdy Gregor przypadkiem trafił do niezwykłej krainy pod Nowym Jorkiem, minęło kilka miesięcy. Chłopiec poprzysiągł sobie, że nigdy tam nie wróci. Kiedy Podziemni potrzebują pomocy – w związku z kolejną przepowiednią, tym razem o złowieszczym białym szczurze imieniem Mortifer – zdają sobie sprawę, że jedynym sposobem, by sprowadzić Gregora pod ziemię i zapobiec nieszczęściu, jest… porwanie Botki. (...).
Po wypełnieniu dwóch przepowiedni przychodzi kolej na Przepowiednię Krwi, która wymaga, by Gregor i Botka wrócili do Podziemia i uratowali jego mieszkańców od zarazy. Jednak tym razem mama nie chce ich puścić… chyba że będzie mogła im towarzyszyć. Gdy przybywają do podziemnego miasta i choroba dosięga jednej z najbliższych Gregorowi osób, chłopiec zaczyna rozumieć, jaką rolę ma do odegrania w Przepowiedni Krwi. Musi zrobić, co w jego mocy, by powstrzymać broń biologiczną, która zagraża wszystkim stałocieplnym mieszkańcom Podziemia. Tylko jak tego dokonać?
Od wieków myszy – chrupacze – były zmuszone stale uciekać, przeganiane z zajmowanych przez nie terenów przez szczury. Teraz jednak chrupacze znikają, a młoda królowa Luksa, która zawdzięcza im życie, zrobi wszystko, by dowiedzieć się dlaczego. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej Gregor i Botka wrócili z Podziemia, gdzie musieli pozostawić chorą mamę. Teraz przyłączają się do wyprawy, której celem ma być jedynie zdobycie informacji – Gregor jest szczęśliwy, że tym razem nie ciąży na nim żadna przepowiednia. (...)
Wszyscy w Podziemiu robią, co mogą, by Gregor nie poznał Przepowiedni Czasu. Chłopiec podejrzewał, że jest w niej coś strasznego, lecz nie wyobrażał sobie, do jakiego stopnia: przepowiednia zapowiada śmierć wojownika. Teraz, gdy do Regalii zbliża się armia szczurów, a w mieście pozostały mama i siostra Gregora, wojownik musi odnaleźć w sobie siły, by bezpiecznie zaprowadzić rodzinę do domu i pomóc Regalianom się bronić. Los Podziemia leży w rękach Gregora, a czas płynie. Jest kod do złamania, tajemnicza nowa księżniczka, coraz silniejsza ciemna strona Gregora oraz wojna, która ma zakończyć wszystkie wojny.
Tym razem czytelnicy przeniosą się do miasta-twierdzy Königsberg. Przedsionka Berlina. To ostatni przyczółek, po zdobyciu którego upadek Trzeciej Rzeszy stał się nieuchronny. Tę niegdyś niemiecką ziemię podczas II wojny światowej obficie zrosiła krew radzieckiego żołnierza. Ale nawet teraz, kiedy przebrzmiały już echa ostatniej globalnej wojny, która zapędziła resztki ludzkości pod ziemię, są tacy, którym nie daje spokoju straszne dziedzictwo przodków. I w imię tego dziedzictwa są gotowi zabijać. Zabijać i umierać.
Moskiewskie metro, rok 2033. Po długiej wyprawie na powierzchnię stalker Siergiej Minimalny wraca na Tulską, swoją macierzystą stację. Tam staje się uczestnikiem tajemniczych wydarzeń, które zwiastują śmiertelne zagrożenie dla ocalałych pod ziemią i w ruinach Moskwy. Chcąc ich uratować, Minimalny – wraz z nieoczekiwanym partnerem – podejmuje się karkołomnej misji.
Na dzień dobry czytelnik zostaje przeniesiony na mroźny biegun południowy, gdzie grupa turystów zwiedza tamtejsze nieznane jaskinie. W pewnym momencie kilku wycieczkowiczom robi się bardzo źle pod wpływem nieznanych wibracji. Dirk Pitt - główny bohater - członek DARPA, decyduje się zbadać to tajemnicze zjawisko. Prace Pitta przeplatają się z historią z 1856 roku, gdy pewien angielski kliper tonie podczas sztormu, a dwoje ocalałych pasażerów trafia na bezludną wyspę.
Epicki finał bestsellerowej serii Chłopcy! Po traumatycznych wydarzeniach z części trzeciej Cień i Piotruś wreszcie stawiają na swoim – oto w realnym świecie trwa wielka, nieprzerwana zabawa. Sporą rolę w ich planie mają odegrać Chłopcy, wciąż pozbawieni pamięci i tkwiący w zwyczajnym, nudnym życiu. Czy Dzwoneczek jest w stanie jeszcze coś zmienić, czy tylko mimowolnie realizuje kolejne założenia Cienia?
Kata­strofę ato­mową prze­trwało kil­ka­na­ście pro­cent ludz­ko­ści. I więk­szość z oca­la­łych prze­szła straszną prze­mianę. Jedy­nie nie­liczni toczą wciąż hero­iczny bój o prze­trwa­nie rodzaju ludz­kiego, o jego toż­sa­mość. Czy Ere­mita, Rycerz i garść wol­nych cią­gle miesz­kań­ców osad mają szansę? Gra nie toczy się o kolejne złoża czy pla­nety. Gra toczy się o coś znacz­nie, znacz­nie cen­niej­szego. Dla zdo­by­cia tego Gra­ala intruzi z prze­strzeni zro­bią wszystko…
Zwiadowcy donoszą, że gdzieś na Kronsztadzie mignęło tajemnicze światło. Grupa straceńców, w dziwnym składzie - kilku mężczyzn nie mających pojęcia co ze sobą zrobić, dziewczyna, wyznawca lokalnej sekty, mutant i stalker decydują się podjąć trudnego zadania. Stalker za udział w wyprawie żąda dwunastoletniego chłopca o imieniu Gleb.
Od wyprawy opisanej w Do Światła nie mija zbyt wiele czasu. Spokojną egzystencję mieszkańców wyspy Moszczny przerywa uderzenie potężnego pocisku. W jednej chwili wszystko zostaje zrównane z ziemią. Ocalała tylko załoga Babla, która żąda od petersburskiego metra znalezienia i wydania sprawcy tragedii. W przeciwnym wypadku całe podziemie dawnego Leningradu zginie w oparach trującego gazu. Do odnalezienia sprawców ataku zostaje wybrany znany z poprzedniej części stalker Taran. Tymczasem przybrany syn Tarana - Gleb, znika bez śladu.
Rynek książek postapokaliptycznych zajmuje coraz więcej "powieści drogi". Bohaterowie tych książek przeważnie nie oddalają się od własnego ciepłego, przytulnego schroniska dalej niż na kilkanaście kilometrów. Jednym z autorów, który postanowił pociągnąć swoich pupilów dalej niż ludzkie oko sięga, jest Andriej Diakow ze swoją powieścią "Za Horyzont". Książka jest aktualnie zwieńczeniem trylogii, kontynuuje losy poznanych wcześniej bohaterów - głównie Tarana, Gleba i Aurory.
Histo­ria Juven­tusu, jed­nego z najlep­szych klu­bów świata i jed­nego z naj­star­szych klu­bów na pół­wy­spie Ape­niń­skim, to tak naprawdę opo­wieść o dzie­jach wło­skiej piłki. Znany jako La Vec­chia Signora (stara dama) klub to per­fek­cyjna mie­szanka stylu, kunsztu i umie­jęt­no­ści z bez­względną deter­mi­na­cją i wolą zwy­cię­stwa.
Francis dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze, a opozycja rośnie w siłę. Groźba utraty władzy staje się coraz bardziej realna. Francis musi posunąć się dalej niż kiedykolwiek wcześniej, by nie utracić swojej pozycji.
Dagobert z Saint-Amand, burgundzki rycerz w służbie króla Władysława Jagiełły, trafia w sam środek bezwzględnego konfliktu. Niebawem odkrywa, że i krzyże na białych płaszczach, i orzeł w koronie to tylko zewnętrzne symbole – prawdziwy bój toczy się w sferach mistycznych, a jego stawką jest równowaga i trwałość wszechświata...
Franek – główny bohater książki spotyka Anastazję, która okazuje się być jego przyjaciółką z dzieciństwa, o czym chłopak nie pamięta. Oboje wybierają się na wspólny spacer, aby powspominać młodzieńcze lata beztroski. Podczas snu Franek poznaje inne oblicze Anastazji. Dziewczyna jest jego przewodniczką po świecie snu. Pragnie pomóc mu wydostać się z pułapki umysłu. Razem podejmują się próby ucieczki, jednak Franek popełnia drobny błąd, skazując tym samym duszę Anastazji na wieczną tułaczkę. Dobro dziewczyny zostaje uwięzione w pułapce bez wyjścia. Zło przejmuje kontrolę nad jej ciałem i terroryzuje rzeczywistość snu.
Przyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale drobny i zwinny nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni... Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody i prawdziwej męskiej przyjaźni.
Carrie Fisher zasłynęła jednak nie tylko niezapomnianą rolą siostry Luke’a Skywalkera w trylogii George’a Lucasa, ale również jako autorka czterech bestsellerowych powieści. „Księżniczka po przejściach” to autentyczna i bezkompromisowa autobiografia , w której Fisher postanawia opowiedzieć całą prawdę o swoim barwnym, choć niełatwym życiu. Jakie było jej dzieciństwo, gdy dorastała jako produkt „hollywoodzkiej hodowli gwiazd”. Jej rodzicami byli, znani na całym świecie: Debbie Reynolds i Eddie Fisher. Jak sama stawała się ikoną popkultury, wcielając się w księżniczkę Leię w kultowej trylogii Lucasa. Wprost pisze o swoim uzależnieniu od narkotyków i alkoholu, problemach z depresją i o wychodzeniu na prostą.
Książka? Nie, to przyszłość rozrywki! Projekt "Endgame" to multimedialne doświadczenie, w którym rzeczywistość przeplata się z fikcją. Trzy powieści, jedna gra dla miliardów graczy. No i 3 000 000 $ nagrody! Przyszłość nie została jeszcze określona. Dopiero "Endgame" ją zweryfikuje. W Ziemię uderza seria meteorytów. Tylko garstka jest świadoma tego, co to oznacza… W ich żyłach płynie krew starożytnych cywilizacji. W ich umysłach odzywa się głośne wezwanie. W ich rękach znajduje się los świata. Nie mają nadprzyrodzonych zdolności. Nie potrafią latać, nie posługują się magią. Od dziecka szkolono ich, by stali się zabójcami idealnymi. Nadszedł czas. Usłyszeli wezwanie. Rozpoczyna się "Endgame"!
Klucz Zie­mi zo­stał już od­na­le­zio­ny. Po­zo­sta­ły jesz­cze dwa. I dzie­wię­ciu Gra­czy. Tyl­ko je­den mo­że zwy­cię­żyć. To­czy się gra o ist­nie­nie ludz­ko­ści. Ai­sling Kopp wie­rzy w nie­moż­li­we: End­ga­me mo­że zo­stać po­wstrzy­ma­ne. Za­nim jed­nak do­cie­ra do do­mu, prze­chwy­tu­je ją CIA. Wie­dzą o End­ga­me. I ma­ją wła­sny po­mysł, jak po­win­no zo­stać ro­ze­gra­ne. Po­mysł, któ­ry mo­że zmie­nić wszyst­ko. Hi­lal ibn Isa al-Salt le­d­wo prze­żył atak, któ­ry po­twor­nie go oka­le­czył. Te­raz wie o czymś, o czym po­zo­sta­li gra­cze nie ma­ją po­ję­cia. Ak­su­mo­wie są w po­sia­da­niu se­kre­tu, któ­ry mo­że oca­lić ludz­kość, a na­wet po­ko­nać isto­ty sto­ją­ce za End­ga­me. Sa­rah Alo­pay zdo­by­ła pierw­szy klucz. Nie­ste­ty kosz­to­wa­ło ją to zbyt wie­le. Je­dy­ną rze­czą, któ­ra po­zwo­li jej utrzy­mać de­mo­ny z da­le­ka, jest udział w grze. Gra, że­by wy­grać.
Maccabee gra, by wygrać. Posiada Klucz Ziemi i Klucz Niebios. Teraz zrobi wszystko, by zdobyć Klucz Słońca. Ale w Endgame nic nie jest stałe. Maccabee musi grać ostrożnie i bacznie pilnować pleców. An Liu gra dla śmierci. Jego celem jest powstrzymanie Endgame i zagłada całego świata. Aisling porzuciła Grę i zdecydowała się walczyć po stronie życia. Aisling, Sarah, Jago, Shari i Hilal nie dopuszczą do zakończenia Endgame. Klucz Słońca nie może zostać odnaleziony. Tych pięciu Graczy postanowiło ustanowić własne reguły Gry.
Dla Zachodu data 11 listopada 1918 r. oznaczała pokonanie wrogów i zakończenie walk, które pochłonęły całe pokolenie. Jednakże dla znacznej części Europy data ta nie miała żadnego znaczenia, gdyż w wielu krajach wybuchały nowe, równie koszmarne konflikty. Książki historyczne to w moich rękach jest praktycznie nowość. Zawsze chciałem jakoś nadrobić wybiórczą wiedzę prezentowaną na historii w szkole. Zwłaszcza tą, dotyczącą ubiegłego stulecia...
Zoe ma 17 lat, zwariowaną matkę wegankę, młodszego brata z ADHD i prawdziwą przyjaciółkę. Ma też za sobą trudny rok, kiedy tragicznie zmarł jej ojciec, a zaprzyjaźniona para staruszków z sąsiedztwa zaginęła bez śladu. Jakby tego było mało, szukając brata podczas burzy śnieżnej, Zoe zostaje brutalnie zaatakowana i widzi coś, czego nie powinna widzieć. I kogoś. Nazwała go Iks. Zoe nie wie, że to łowca głów. Tajemniczy, przystojny i nękany losem, którego nie rozumie, pracuje na zlecenie lordów z Niziny – mrocznego i brutalnego miejsca, w które trafiają najgorsi szubrawcy. Tym razem przyszedł po bandytę, który zaatakował dziewczynę.
Rok 2455. Ludzkość wynalazła szczepionkę z nieśmiertelnością. Świat zapełniony miliardami istnień ludzkich (120 mld w samej Europie), na skraju przeludnienia. Gigantyczne wieżowce wznoszące się ponad chmury, zamieszkane przez bogatsze grupy społeczne. Nad egzystencją całego świata musi ktoś czuwać. Ktoś musi kontrolować ilość ludzi na Ziemi. Oddział Nieśmiertelnych..
Metro 2035 jest kontynuacją losów Artema - młodego Rosjanina, który w przeszłości ocalił metro moskiewskie przed tzw. czarnymi. Artem ciągle odnosi wrażenie, iż słyszy sygnały z innych miast i wciąż podejmuje próby nawiązania z nimi łączności. Pewnego dnia dowiaduje się, że w metrze znajduje się człowiek, który również takowy kontakt nawiązał. Artem w towarzystwie Homera - bohatera Metro 2034 - rusza po raz kolejny przez czeluście moskiewskiego metra, by odnaleźć tego człowieka.
Ilja właśnie wyszedł z więzienia po siedmioletnim pobycie. Po powrocie przysięga zemstę na policjancie, który go wpakował. Zabijając go, zostawia w swoich rękach jego telefon. Gdy kontakty upominają się o siebie, Ilja postanawia udawać zmarłego Piotra Chazina...
Poznaj histo­rię wzlotu i upadku jed­nego czło­wieka, wzno­szą­cego się ku czar­nemu słońcu na pło­ną­cych skrzy­dłach ambi­cji. Wyrusz w podróż, która zabie­rze Cię w naj­mrocz­niej­sze zaka­marki duszy czło­wieka, goto­wego poświę­cić dla osią­gnię­cia swo­jego celu wszystko i wszyst­kich. Zobacz, jak na ruinach komu­ni­zmu, pośród wie­lo­na­ro­do­wo­ścio­wego gwaru sta­dio­no­wych baza­rów i w zaci­szu vipro­omów pierw­szych klu­bów noc­nych wyra­sta for­tuna, zdolna zła­mać duszę.
Wyniesiony z błota kompanii karnej i przywrócony do rangi kapitana, Reinhardt szykuje swych ludzi do wykonania misji, która ma szansę zakończyć trwającą już ósmy rok Wielką Wojnę. Zarówno on, jak i jego załoga to wyłącznie dodatek do tego, co naprawdę liczy się w tym wielkim równaniu sił i w całym jego życiu – „Marlene”. Tymczasem w dymie cygar i pryzmatach kryształowych karafek snuje się salonowa intryga, sięgająca od lądowisk sterowców przy linii frontu aż do odległego, zimnego Königsberga. Czego tak naprawdę chce von Ludendorff?
Wystawne sale, bankiety, piękne kobiety alkohol oraz intrygi godne Francisa Underwooda – House of Cards w czasach wielkiej wojny – takie coś mógł napisać tylko Michał Gołkowski – jednak tym razem ważą się losy świata, a nie wygrane wybory.
Głównym bohaterem powieści jest Sztywny, który ostro wciąga i dużo pije. Do Zony wyrusza po artefakty, by zarobić na butelkę wódki i samarkę białego proszku. Ostatnia wyprawa, nie kończy się dobrze, bowiem ginie dwóch jego kolegów. Sztywny wpada w poważne kłopoty, a stawką staje się jego własne życie.
Pewnego dnia zostaje znalezione ciało okaleczonego mężczyzny, zawieszone pomiędzy skałami w trudno dostępnym miejscu. Do tej nietypowej sprawy zostaje powołany delegowany komisarz z Paryża Pierre Niemans. Śledztwo staje w martwym punkcie i zaczynają się kolejne morderstwa w okolicy. Tymczasem w oddalonym o 150 kilometrów Sarzac, policjant Karim Abdouf próbuje wyjaśnić tajemnicę profanacji grobu chłopca, który przed laty zginął w wypadku samochodowym. Wszystko zaczyna się zawalać, gdy okazuje się, że ktoś systematycznie usuwa wszelkie fotografie dziecka. Okazuje się, że obie sprawy są powiązane. Funkcjonariusze łączą siły w rozwikłaniu zagadki. A tym czasem rośnie liczba ofiar, robi się coraz gorzej...
Niespodziewany wybuch epidemii na Florydzie staje się kolejnym kamieniem milowym w spisku stulecia, a ekipa Przeglądu Końca Świata zostaje oskarżona o bioterroryzm. Sytuacja wymaga podziału grupy. Shaun wyrusza zbadać źródło zarazy, natomiast reszta udaje się do legendarnego hakera Małpy po nowe tożsamości. A do tego wszystkiego dochodzi tajemnica Obiektu 7c przetrzymywanego w tajnych laboratoriach CZKC…
Pan Lodowego Ogrodu opowiada przygody Vuko Drakkainena, który otrzymuje misję ewakuowania ludzi z odległej planety Midgaard. Gdy przybywa na miejsce, planeta wita go mgłą i śmiercią. Wokół panoszy się mnóstwo potworów, a dodatkowo występuje przecząca prawom fizyki magia.
Kurz jeszcze nie opadł po rocznicowej emisji, a główny bohater już zdążył się przekonać, że ucieczka przed potworami z kompleksu X-3 była tylko szyderczym treningiem, który zafundowało mu życie. Tym razem przyjdzie mu się zmierzyć z większymi niebezpieczeństwami i dopiero teraz zona pokaże swoje prawdziwe oblicze. Czasy wojskowej kampanii wydawały się ciężkie ?
W Saxby-on-Avon, spokojnej wiosce w zupełnie nieznany nikomu sposób ginie sprzątaczka, choć wszyscy uważają to za nieszczęśliwy wypadek. Joy Sanderling mimo wszystko chce skorzystać z usług Atticusa Pünda, by dowiódł, że faktycznie był to wypadek. Detektyw rezygnuje, jednak popełnione później brutalne morderstwo skłania go do przejęcia sprawy.
Franҫois, wykładowca literatury na Sorbonie, wiedzie spokojne i raczej samotne życie. Punktem kulminacyjnym i nowym początkiem staje się rok 2022 i wybory, w których triumfuje Bractwo Muzułmańskie. Dziedziną, która szczególnie interesuje się przewodząca partia i prezydent Mohammed Ben Abbes, jest edukacja. To tam szybko następują największe zmiany – od nazw uczelni, przez weryfikację wyznania i strojów obowiązujących uczennice, po ograniczenie edukacji dla dziewcząt.
Kłam­stwo można wykryć. Zaw­sze. Nie wie­rzysz? Wyobraź sobie, jak wyglą­da­łoby Twoje życie, gdy­byś zawsze ze stu­pro­cen­tową pew­no­ścią mógł stwier­dzić, że wła­śnie ktoś Cię okła­muje. Nie­ważne czy to Twój poten­cjalny pra­cow­nik, dziecko wra­ca­jące ze szkoły, ubez­pie­czy­ciel pro­po­nu­jący nie­za­wodną polisę, czy sprze­dawca w skle­pie - zdol­ność do wykry­cia kłam­stwa przy­daje się zawsze i wszę­dzie.
Minęło sześćdziesiąt pięć dni od wypadku, który na zawsze odmienił życie Juniper. Świat bez jej cudownej starszej siostry Camilli stał się zimnym i smutnym miejscem. Pewnego dnia Juniper odkrywa list siostry napisany w dniu wypadku. List, w którym Cam zrywa z tajemniczym „Ty”. Juniper jest w szoku – nic nie wiedziała o związku siostry i ziejąca dziura w jej sercu wydaje się jeszcze większa: kim tak naprawdę była Cam? Postanawia się tego dowiedzieć, odkryć tożsamość adresata i dostarczyć mu list.
Major Hubal, to żoł­nierz legenda, osoba, która podob­nie jak wielu innych Pola­ków doko­ny­wała rze­czy nie­moż­li­wych. Książka ta oddaje hołd boha­terowi i słusz­nie. Autor pod­szedł do nieg bar­dzo pro­fe­sjo­nal­nie i w książce nie ma błę­dów histo­rycz­nych, co w tego typu powie­ściach zda­rza się bar­dzo bar­dzo rzadko. Odw­zo­ro­wa­nie i odda­nie realiów panu­ją­cych w tam­tych cza­sów to nie­wąt­pli­wie atut tej książki. Zarówno zacho­wa­nia ludzi, broń, men­tal­ność tych osób zostało oddane w spo­sób wręcz ide­alny.
Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.
Siedemnastoletnia Andrine Tronvik mieszka w skromnym wiejskim gospodarstwie wraz z rodzicami i starszym bratem. Pewnego dnia w jej życiu zachodzi wielka zmiana: Andrine dostaje posadę służącej w domu pewnej bogatej wdowy. Zupełnie nieoczekiwanie dziewczyna dowiaduje się, że jej matka pochodzi z majętnego rodu, choć od lat wraz z mężem żyje w bardzo skromnych warunkach. Jednak kobieta milczy na temat swojej przeszłości. Czy młodziutka Andrine dowie się, kim właściwie jest? Czy będzie miała szansę poznać dziadków? I dlaczego mama przestrzegała córkę, by nie szukała rodziny?
Dżahan jest planetą która znajduje się za galaktykami, w innym układzie słonecznym. Planeta ta przypomina dzisiejszy Afganistan i trwa na niej epoka arabskiego średniowiecza. Gdy na tę planetę docierają ludzie, okazuje się, że rośnie na niej Czars - narkotyk - tytułowe Łzy Diabła. Dochodzi do handlu między nami [mieszkańcami Dżahanu] a ludźmi [ludźmi], lecz jak to w naturze ludzkiej bywa, lepiej kupić czołg, śmigłowce i karabiny niż oczyszczalnię ścieków, bo sąsiad kupi broń i nas podbije. Na całej planecie rozpoczyna się wyścig zbrojeń.
Na dalekiej planecie powstaje ludzka kolonia, której założycielem jest Jake Holman, mężczyzna usiłujący uciec przed mroczną przeszłością. Kiedy ta różnorodna, wielotysięczna wspólnota zaczyna się przyzwyczajać do życia w nowych warunkach, dokonuje zaskakującego odkrycia: na świecie tym żyją prymitywni humanoidalni Obcy. Władające narzędziami istoty zajmują tylko kilka izolowanych wiosek i najwyraźniej nie są gatunkiem rodzimym.
Gdyby Nicolas Anelka przeczytał Futbonomię, to Chelsea, a nie Manchester United, zwyciężyłaby w finale Ligi Mistrzów w 2008 roku. Gdyby trenerzy wiedzieli, ile strzałów z dystansu w Premier League znajduje drogę do siatki, pewnie by ich zakazali. Gdyby biznesmeni sięg­nęli po tę pozycję, nigdy nie kupiliby klubu piłkarskiego, bo zwyczajnie nie da się na nim zarobić…
ZPodlasie, dawny wojskowy kompleks ukryty w lesie, przekształcony w ośrodek penitencjarny. Strzegą go byli żołnierze GROM-u pod dowództwem majora Bennera. W podziemiach doktor Sienkow kontynuuje projekt z czasów Zimnej Wojny – chce stworzyć sterowanego mentalnie super żołnierza… W kraju tymczasem panoszy się bezprawie, nigdzie nie jest bezpiecznie. Nad Białym Miastem wisi widmo rewolucji. Przez Bufor nie można się już przedostać. Jedni marzą o tym, że kiedyś wróci normalność – inni tylko nasłuchują, czy już nadchodzi wojna. Czy w piekle może być jeszcze gorzej? Jeśli nikomu nie będziesz ufał, może przeżyjesz.
„Emily, to ja. Ty. Nie pytaj o dwa minione lata… Nie szukaj ich w pamięci i nie staraj się grzebać w przeszłości. Od tego zależy twoje życie. Życie innych ludzi również. Tak przy okazji, nie masz na imię Emily…” Masz 21 lat i zaczynasz wszystko od początku w obcym miejscu, z nowym imieniem i nowym życiem. Aż nadchodzi dzień, w którym nieznajomy mówi ci, że jesteś potomkinią „Krwawej Hrabiny” Elżbiety Batory, największej morderczymi wszech czasów. I jesteś ścigana. Nie wierzysz mu, dopóki zabójca naprawdę się nie pojawia. Uciekasz.
Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość Audry. Wymazane na jej własne życzenie wspomnienia zostały jej zwrócone. Wreszcie Audra wie, dlaczego to zrobiła – by uratować córeczkę. Teraz musi znaleźć swojego największego wroga, Historyka, i położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami – raz na zawsze. Ale najpierw musi uratować swojego męża Lukę, który jest więziony przez Dziedziców. Nie jest to proste, a sprawy komplikują się dodatkowo, ponieważ Audra działa poza prawem. Nie ułatwia zadania także fakt, że kobieta zmaga się z rosnącą potęga swej mocy i jej bolesnymi skutkami ubocznymi.
Cwany i cza­ru­jący hulaka Kuni Garu oraz sta­now­czy i nie­ustra­szony Mata Zyndu zdają się zupeł­nymi prze­ci­wień­stwami. Mimo to, gdy nie­za­leż­nie od sie­bie wystę­pują prze­ciwko cesa­rzowi, szybko zawią­zuje się mię­dzy nimi przy­jaźń. Łączy ich upór w dąże­niu do celu i walka ze wspól­nym wro­giem. Po oba­le­niu wła­dzy ich drogi roz­cho­dzą się w dra­ma­tycz­nych oko­licz­no­ściach. Dzielą ich wizje co do kie­runku, w któ­rym powi­nien zmie­rzać świat, oraz… poję­cie spra­wie­dli­wo­ści.
Maciek założył bloga, gdzie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat dzisiejszych gimnazjalistów, miesiączkowania pingwinów cesarskich i muzyki rockowej. Patryk jest otwarty na ludzi mniej więcej tak, jak katolicy na twórczość zespołu Behemoth. Gra na basie w najznakomitszej kapeli punkowej w dziejach wszechświata i jest najwidoczniej trochę głupi, bo zamiast podejść i zagadać do dziewczyny śledzi ją, stalkuje i wymienia wiadomości na fejsie.
Sto pięć­dzie­siąt lat po powsta­niu Mar­twej Ziemi z twier­dzy gra­nicz­nej wyru­sza oddział żoł­nie­rzy, by wąskim prze­smy­kiem prze­kro­czyć zapo­mnianą kra­inę. W sta­rym klasz­to­rze u podnóża Smo­czych Gór ukryte jest coś, co musi powró­cić do kró­le­stwa, zanim Zasłona Mar­twej Ziemi pęk­nie i zanik­nie.
Arthornowi udaje się uciec z zamku opanowanego przez zdrajców, lecz najgorsze dopiero przed nim. Wkrótce znów wyruszy ku Martwicy, tym razem bez przygotowania, drużyny i wbrew własnej woli. Jednocześnie stary Garhard stara się opanować sytuację w Wondettel. To zadanie tym trudniejsze, że lord Auriss nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – podobnie jak wysłannicy sił potężniejszych, niż przeczuwają najwięksi mędrcy. Impas, jak się wydaje, może przełamać tylko obecność księżniczki Azure, która jednak przepadła bez wieści.
Dwie dekady po Pożodze, globalnej zagładzie atomowej. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy jak dawniej. Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica Krakowa. To tu, w podziemnych schronach, mieszkają ci, którzy przetrwali nuklearną apokalipsę. Każdy dzień oznacza dla nich walkę, każdy miesiąc przynosi nowe zagrożenia. Wśród strzępów cywilizacji przeżycie kolejnego roku zakrawa na cud.
Jak sam autor mówi: napi­sa­łem o rze­czach, o któ­rych sam chciał­bym usły­szeć jesz­cze kilka lat temu. Prze­pro­wa­dzam czy­tel­nika przez moją drogę ku doro­sło­ści, poko­rze i zro­zu­mie­niu. Odkry­wam praw­dziwe zna­cze­nia bycia sobą, zdro­wego ego­izmu i fał­szy­wego altru­izmu. Wciąż uczę się mniej brać, a wię­cej dawać. Boli mnie ludzka krzywda, jaką sobie nie­świa­do­mie nawza­jem wyrzą­dzamy.
W Zachod­nich Kra­inach o ośmiu tysią­cach lat zapi­sa­nej histo­rii widmo wojen i kata­strofy nie­ustan­nie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodo­wate wichry wieją z pół­nocy, gdzie schro­niły się wyparte przez ludzi pra­dawne rasy i sta­rzy bogo­wie.Zbun­to­wani władcy na szczę­ście poko­nali sza­lo­nego Smo­czego Króla, Aerysa Tar­ga­ry­ena, zasia­da­ją­cego na Żela­znym Tro­nie Zachod­nichKrain, lecz oba­lony władca pozo­sta­wił po sobie potom­stwo, rów­nie sza­lone jak on sam. Tron objął Robert - naj­zna­mie­nit­szy z bun­tow­ni­ków. Minęły już lata pokoju i oto moż­no­władcy zaczy­nają grę o tron…
Po ataku tali­bów cho­rąży San­dra Brux, jedyna kobieta pilot w eli­tar­nej for­ma­cji „Noc­nych Łow­ców”, tra­fia do nie­woli. Egze­ku­cja pilotki byłaby ogromną kom­pro­mi­ta­cją ame­ry­kań­skiej armii, a krwawe zdję­cia z pew­no­ścią obie­głyby media na całym świe­cie. Dla dowódz­twa naj­waż­niej­sze staje się unik­nię­cie skan­da­lu… Do akcji CIA anga­żuje strzelca wybo­ro­wego Gila Shan­nona z SEAL Team Six. Snaj­per obie­cuje żonie, że wróci do domu żywy, a prze­ło­żo­nym, że ocali San­drę, być może nawet za cenę utraty honoru ame­ry­kań­skiego wojow­nika w samo­wol­nej i bra­wu­ro­wej ope­ra­cji.
Meta­lica to zespół legenda i podob­nie jak Queen jest ikoną rocka, jed­nak gdyby nie Cliff nie byłoby Meta­lici i całego świa­to­wego suk­cesu. Pisarz sku­pia się na życiu basi­sty jed­nak wrzuca smaczki o samym zespole i jego począt­kach. W mistrzow­ski wręcz spo­sób są tu opi­sane rela­cje Cliffa z kole­gami z zespołu zawie­rają one nute psy­cho­lo­gii, ale także są szczere i kole­dzy z zespołu mówią jak bylo a nie nie­po­trzeb­nie glo­ry­fi­kują życie basi­sty.
Duff McKa­gan - basi­sta, znany głów­nie z zespołu Gun’s N Roses. Wspa­niały czło­wiek, muzyk, osoba o wielu talen­tach, przez wielu kochany, przez wielu znie­na­wi­dzony, posta­no­wił napi­sać swoją bio­gra­fię, jak mu to wyszło? Zapra­szam do prze­czy­ta­nia recen­zji. Lata 80 były latami Rock’N roll’a, szyb­kich aut, pięk­nych kobiet i gwał­tow­nego roz­woju tech­no­lo­gicz­nego, ale także był to okres nar­ko­mani, mie­sza­nia slum­sów z bogaczami oraz brud­nego świata zachodu.
Wybrzeże Grenlandii. Kuter rybacki wyławia dryfującą tratwę ratunkową. Ale uratowany rozbitek wkrótce umiera... na chorobę popromienną. Sam Fisher, superagent z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, musi rozwiązać zagadkę zabójczej substancji - groźnej broni, której produkcja zakazana jest na całym świecie. Dysponuje nią jeden człowiek: fanatyk, który w imię przeszłości zamierza zniszczyć przyszłość zachodniego świata.
„Wrak milionowego miasta, głównego ośrodka obwodu i okręgu, bramy Kaukazu, portu pięciu mórz…” A pod nim nieukończone metro z tymi nielicznymi mieszkańcami, którzy mieli szczęście przetrwać. Szczęście? Ze zmiennym powodzeniem bronią swoich podziemnych enklaw przed agresją nowych gospodarzy zniszczonego świata. Ale oto nadciąga zagrożenie, które zmusza do ucieczki panoszące się na powierzchni stwory, a mieszkańców metra sama jego nazwa przyprawia o dreszcze i rodzi nocne koszmary. Czy to już ostateczny kres ludzi? Czy jest jeszcze jakaś nadzieja?
Wio­sna 2009 roku, roz­cza­ro­wany pro­ku­ra­tor żegna się z War­szawą i prze­nosi się do San­do­mie­rza. Tam spada na niego śledz­two w spra­wie dzi­wacz­nego mor­der­stwa cenio­nej dzia­łaczki spo­łecz­nej. Szacki musi zmie­rzyć się ze ścianą mil­cze­nia i medialną gorączką. I z histo­rią, która wyda­rzyła się prze­szło sześć­dzie­siąt lat wcze­śniej…
Tirso Alfaro, dok­to­rant na wydziale histo­rii sztuki, pod­czas prak­tyki w muzeum w Can­ter­bury jest świad­kiem kra­dzieży zabyt­ko­wej pateny. Po powro­cie do Madrytu odpo­wiada na enig­ma­tyczną ofertę pracy i bie­rze udział w oso­bli­wym pro­ce­sie rekru­ta­cji, nawet nie podej­rze­wa­jąc, że na próbę wysta­wia go tajna orga­ni­za­cja - Naro­dowy Kor­pus Poszu­ki­wa­czy, któ­rego celem jest odzy­ska­nie cen­nych dzieł sztuki nale­żą­cych do dzie­dzic­twa Hisz­pa­nii. Wkrótce Tirso włą­czy się do sza­leń­czej pogoni za mitycz­nym Sto­łem Salo­mona, który wedle legend może przy­nieść tylko nie­szczę­ście. Tym samym zosta­nie wcią­gnięty w osza­ła­mia­jącą spi­ralę nie­bez­pie­czeństw, zdrady i śmierci.
Zama­cho­wiec zaj­muje przed­szkole, gro­żąc, że zabije wycho­waw­ców i dzieci. Poli­cja jest bez­silna, a męż­czy­zna nie przed­sta­wia żad­nych żądań. Nikt nie wie, dla­czego wziął zakład­ni­ków, ani co zamie­rza osią­gnąć. Sytu­ację kom­pli­kuje fakt, że trans­mi­sja na żywo z przed­szkola poja­wia się w inter­ne­cie. Służby w akcie despe­ra­cji pro­szą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego pro­ku­ra­tora, który został dys­cy­pli­nar­nie wyda­lony ze służby. Edling jest spe­cja­li­stą od kine­zyki, działu nauki zaj­mu­ją­cego się bada­niem komu­ni­ka­cji nie­wer­bal­nej. Znany jest nie tylko z eks­cen­try­zmu, ale także z tego, że potrafi roz­wią­zać każdą sprawę. A przy­naj­mniej dotych­czas tak było…
Pew­nego ranka tury­ści odkry­wają na Gie­won­cie maka­bryczny widok – na ramio­nach krzyża powie­szono nagiego męż­czy­znę. Wszystko wska­zuje na to, że zabójca nie zosta­wił żad­nych śla­dów. Sprawę pro­wa­dzi nie­cie­szący się dobrą opi­nią komi­sarz Wik­tor Forst. Zanim tam­tego ranka sta­nął na Gie­won­cie, wyda­wało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dzien­ni­karką Olgą Szreb­ską, dopro­wa­dzą go do dawno zapo­mnia­nych tajem­nic… Winy z prze­szło­ści nie dadzą o sobie zapo­mnieć. Okrutne zbrod­nie muszą zostać odku­pione.
Najm­łod­szy w histo­rii sędzia Try­bu­nału Kon­sty­tu­cyj­nego zostaje publicz­nie oskar­żony o zabój­stwo czło­wieka, z któ­rym nic go nie łączy. Ofiara pocho­dzi z innego mia­sta i ni­gdy nie spo­tkała swo­jego rze­ko­mego oprawcy, mimo to pro­ku­ra­tura zaczyna zabie­gać o uchy­le­nie immu­ni­tetu. Spi­sek na szczy­tach wła­dzy? Poli­tyczna zemsta? A może sędzia jest winny? Oskar­żony zwraca się o pomoc do zna­jo­mej ze stu­diów, Joanny Chyłki. Nie wie, że praw­niczka, która nie­gdyś bry­lo­wała w salach sądo­wych, teraz zmaga się z cho­robą alko­ho­lową i upio­rami z cza­sów mło­do­ści.
Piotr Lan­ger – syn sza­no­wa­nego biz­nes­mena, zostaje oskar­żony o doko­na­nie dra­stycz­nego mor­der­stwa. Sie­dzi on w aresz­cie wydo­byw­czym na Bia­ło­łęce, a nowe dowody w spra­wie – zaczy­nają go coraz bar­dziej obcią­żać. Do jego obrony zostaje prze­zna­czona – Joanna Chyłka z legen­dar­nej war­szaw­skiej kor­po­ra­cji. Praw­niczka jest bezwzględna, twarda, bar­dzo cha­ry­zma­tyczna. Na złość losu, do pięk­nej Pani adwo­kat, dołą­cza młody apli­kant Kor­dian Oryń­ski.
Podha­lem wstrząsa seria wypad­ków w górach. Począt­kowo czarna passa wydaje się jedy­nie cią­giem pecho­wych zda­rzeń, jed­nak śled­czy osta­tecz­nie odkry­wają zwią­zek mię­dzy ofia­rami. Każe on sądzić, że ktoś mor­duje tury­stów na szla­kach. Docho­dze­nie pro­wa­dzi komi­sarz Forst. Szybko zdaje sobie sprawę z tego, że zabój­stwa powią­zane są ze sprawą, nad którą pra­co­wał z Olgą Szreb­ską. Zaczyna tro­pić mor­dercę, zbie­ra­jąc okru­chy infor­ma­cji, które ten zdaje się z pre­me­dy­ta­cją zosta­wiać.
Po odej­ściu z kan­ce­la­rii Joanna wpa­dła w alko­ho­lizm. Tym cza­sem na War­szaw­skim Ursy­no­wie w bru­talny spo­sób zostają zamor­do­wane matka i córka, kobiety pocho­dzące z cygań­skiej rodziny. Pierw­szym podej­rza­nym staje się mąż, który po śmierci kobiet otrzy­małby odszko­do­wa­nie w wyso­ko­ści miliona zło­tych. Ubez­pie­czy­ciel robi wszystko by nie wypła­cić pie­nię­dzy, więc wcho­dzi na drogę sądową a repre­zen­to­wać będzie kan­ce­la­ria Żela­zny­& McVay. Nato­miast Chyłka w sku­tek upo­je­nia alko­ho­lo­wego podej­muje decy­zję o obro­nie cygana. Joanna kon­tra Kor­dian…
Mar­sza­łek sej­mu, Da­ria Sey­da, bu­dzi się w po­ko­ju ho­te­lo­wym, nie pa­mię­ta­jąc, jak się w nim zna­la­zła ani co się z nią dzia­ło przez ostat­nich dzie­sięć go­dzin. Jest prze­ko­na­na, że sta­ła się ofia­rą ma­ni­pu­la­cji, ale nie wie, kto ani dlacze­go mo­że za nią stać. Tym­cza­sem Pa­tryk Hau­er, wscho­dzą­ca gwiaz­da pra­wi­cy, pod­czas prac ko­mi­sji śled­czej od­kry­wa po­li­tycz­ny spi­sek się­ga­jący naj­istot­niej­szych osób w krę­gach wła­dzy.
Dźwięk Afraid to Shoot Stran­gers ni­gdy nie jest dobry w środku nocy a zwłasz­cza, gdy jest to dzwo­nek tele­fonu Joanny Chyłki, który wyrywa ją ze snu. Doświad­czona praw­niczka odbiera tele­fon od przy­ja­ciółki z okresu liceum, która infor­muje ją o zagi­nię­ciu córki. Joanna po krót­kiej roz­mo­wie zabiera swo­jego pod­opiecz­nego Oryń­skiego i jadą roz­wią­zać sprawę, która od początku jest podej­rzana…
W Oslo spadł właśnie pierwszy śnieg. Marit Olsen wracając z pracy chwali męża i syna za ulepienie bałwana, lecz to nie oni go zrobili… Chwilę później dochodzi do krwawej zbrodni. W tym czasie do komisarza Harry’ego Hole przychodzi dziwna korespondencja, a parę minut później wszystkie media mówią o brutalnym zabójstwie. Kto ulepił bałwana?
Świat niegdyś wielki i wspaniały został pokryty śniegiem, wszystko skuł lód, człowiek, który jeszcze nie tak dawno był panem całego świata, teraz żyje wysoko w górach, zbijając się w osady i dzieląc na kasty stara się przeżyć, a każdy dzień, jest walką o przetrwanie - w takich warunkach przyszło żyć Kacprowi, który nie jest świadomy, jakie piekło zgotował mu los. Syn szanowanego myśliwego wkracza teraz w wiek dorosłości, jak każdy chłopiec zostaje wystawiony na próbę, podczas której musi udowodnić swojej dojrzałości, a rzecz, którą przyniesie z wyprawy będzie świadczyła o tym, czy zyskał przychylność gór. ?
Z chłopca wiecz­nie gonią­cego za przy­godą Kac­per wyrósł na twar­dego męż­czy­znę. Życie w kon­ser­wa­tyw­nej spo­łecz­no­ści, cią­głe zagro­że­nia i trudne decy­zje zahar­to­wały go i uczy­niły wzo­rem dla wielu. Teraz musi udać się w nie­znany świat cywi­li­za­cji wyro­słej na gru­zach mia­sta sprzed Upadku. Ceny takiej jak ta, którą przyj­dzie mu zapła­cić za oca­le­nie córki, nie żądano od nikogo przed nim. Kaśka, córka Kac­pra, posta­na­wia odejść z Osady, by dogo­nić marze­nia o życiu w Mie­ście. Tam, w tajem­ni­czej i oto­czo­nej kul­tem Cie­płowni, ogląda rze­czy, któ­rych ist­nie­nia nie prze­czu­wała, i odkrywa, że stała się czę­ścią nie­ludz­kiego planu.
Odkąd Peter uratował osieroconego liska, on i Pax byli nierozłączni. Pewnego dnia dzieje się jednak coś, czego Peter nigdy by się nie spodziewał: jego ojciec idzie do wojska i chłopiec musi się przeprowadzić do dziadka, którego słabo zna i raczej nie lubi (ze wzajemnością) – a lisa wypuścić do lasu. Jednak już pierwszej nocy Peter wymyka się z domu dziadka i wyrusza do swojego, oddalonego o 500 kilometrów, gdzie ma nadzieję zastać Paxa. Lis w tym czasie musi się nauczyć, jak przetrwać w dzikim lesie, i na nowo odkryć świat ludzi i zwierząt. Nigdy jednak nie traci nadziei, że jego chłopiec po niego wróci. Czy dwunastolatek dotrze sam do domu? I czy odnajdzie tam Paxa?
Wyobraź sobie, że bra­kuje Ci cze­goś, co mają wszy­scy inni. Cze­goś, co sta­nowi dowód na to, że nale­żysz do tego świata. Cze­goś tak waż­nego, że bez tego jesteś nikim. Jesteś zarazą. Mitem. Człe­kiem. Dzi­kus z Pół­nocy kale­czy nożem nie­mowlę, by ukryć, że dziew­czynka uro­dziła się bez ogona. Gni­jący czło­nek Rady despe­racko wal­czy o to, by wywo­łać wojnę. Ubó­stwiany syn z ary­sto­kra­tycz­nego rodu wyrzeka się wła­snego dzie­dzic­twa i godzi mie­czem w swo­ich. Miesz­kańcy opusz­czają swoje domy i gospo­dar­stwa ze stra­chu przed isto­tami, któ­rych nikt nie widział od tysiąca lat. A rudo­włosa, bez­ogo­nia­sta dziew­czyna ucieka, by rato­wać życie, i nie wie, że to wszystko dzieje się z jej powodu.
W sierpniu 2014 roku świat stanął na krawędzi zagłady. Epidemia eboli szybko opanowała najpierw Gwineę, a potem całą Afrykę Zachodnią. W krótkim czasie pojawiły się pierwsze ogniska choroby poza Czarnym Lądem. Migawki telewizyjne z miejsc objętych epidemią budzą grozę, ale prawda jest jeszcze bardziej przerażająca – ebola za każdym razem zbiera krwawe żniwo. W niewyobrażalnych męczarniach ginie około 90% zarażonych. Później wirus znika i skrycie czeka, żeby móc ponownie zaatakować. Zabijać.
Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddziałów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów.
Kvothe to człowiek legenda. Wielki mag, geniusz muzyki, bohater i złoczyńca - namówiony przez Kronikarza - wspomina swe barwne życie. Od dzieciństwa spędzonego w trupie wędrownych aktorów poprzez lata chłopięce spędzone w półświatku mrocznego miasta po szaloną, ale udaną próbę wstąpienia na Uniwersytet. Powoduje nim pragnienie władania magią i zemsty na demonach, które zabiły jego rodziców i cały jego świat obróciły w perzynę.
Ciemne zaułki Dublina, pełne tajemnic Wolne Miasto Gdańsk, zakazane uczucia i prawda zakopana w zbyt płytkim grobie. Susan Field znika nagle bez śladu. Zaniepokojona tym wydarzeniem Żydówka Hannah Rosen zrobi wszystko, żeby odkryć, jaki los spotkał jej przyjaciółkę. Pomaga jej Stefan Gillespie – bezkompromisowy policjant i ojciec rozpaczliwie walczący o prawo do dziecka. Każdy możliwy trop zdaje się prowadzić donikąd, a osoba, która ostatni raz mogła widzieć Susan, w pośpiechu opuszcza miasto. Dopiero kiedy w górach nieopodal Dublina odkryte zostają ciała kobiety i mężczyzny, prywatne śledztwo nabiera tempa. Rodzi się również uczucie – zakazana w katolickiej Irlandii miłość Żydówki i protestanta.
Alcatraz Smedry, wychowywany przez rodziców zastępczych, nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje przesyłkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Zostaje on jednak niemal natychmiast skradziony przez tajemniczą organizację Bibliotekarzy. To wywołuje łańcuch wydarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy bojowników sprzeciwiających się Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom przejąć pełną władzę nad światem. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talentem do bycia wyjątkową ofiarą losu…
Alcatraz Smedry wraca w wielkim stylu. Infiltruje Bibliotekę Aleksandryjską, która bynajmniej nie została zniszczona i jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi, szuka swojego ojca, który jednak wcale nie umarł, i odkrywa dziwny złoty sarkofag, w którym może znajdować się klucz do jego zdumiewającego talentu do psucia różnych rzeczy. Aha, jest przy nim jego najlepsza przyjaciółka Bastylia – po to, by spuścić manto mrocznym Bibliotekarzom, ma się rozumieć. A walczyć przyjdzie im z najstraszniejszymi spośród Bibliotekarzy: tajną sektą złodziei dusz, Skrybami.
Chłopiec w asyście swojego dziadka i członków bliższej rodziny dociera po dłuższej wędrówce do Nalahalii - krainy wolnej od wpływów Bibliotekarzy. Choć poznaje tam kolejnych członków rodziny, okazuje się też, że nie wszystko będzie takie, jakby to się wydawało.
Małgorzata Saramonowicz - Xięgi Nefasa
XII wiek, Pol­ska. Gor­liwi wyznawcy Kościoła z krzy­żem na piersi i lita­nią na ustach tępią wiarę w sta­rych bogów. Kraj stoi na skraju prze­pa­ści. Jeśli Bole­sław nie doczeka się syna, straci tron. Jego tajem­ni­czy kro­ni­karz Nefas jest świa­dom zagro­że­nia. Zwraca się do mrocz­nych kapła­nów Try­gława, pro­sząc, by odmie­nili Prze­zna­cze­nie. Wkrótce prze­kona się, co uczy­nił…
Jest 42 r. n. e. i Kwin­tus Licy­niusz Kato wła­śnie przy­był do Ger­ma­nii jako rekrut Dru­giego Legionu, naj­po­tęż­niej­szego w całej armii Rzymu. Dla wykształ­co­nego, peł­nego ogłady mło­dzieńca trudne oka­zuje się nie tylko przy­sto­so­wa­nie do rygo­rów woj­sko­wego życia, ale także pogarda kole­gów z legionu, odkąd otrzy­muje nie­spo­dzie­wa­nie wyso­kie sta­no­wi­sko ze względu na konek­sje z dwo­rem cesa­rza.
Simon Scarrow - Orły Imperium - Legion
Cen­tu­rion Macro oraz świeżo awan­so­wany Pre­fekt Katon, po stłu­mie­niu buntu kon­ty­nu­ują pościg za przy­wódcą buntu nie­wol­ni­ków - Ajak­sem, lądu­jąc dzięki temu u brzegu Egiptu.
Simon Scarrow - Orły Imperium - Pretorianin
Rzym, 45 rok naszej ery. Po wyczer­pu­ją­cej kam­pa­nii prze­ciw Nubij­czy­kom pre­fekt Katon i cen­tu­rion Macro cze­kają w Ostii na nowy przy­dział. Kiedy sekre­tarz cesa­rza Klau­diu­sza zleca im kolejną misję w sto­licy orien­tują się, że to zada­nie raczej dla szpie­gów niż dla legio­ni­stów. Muszą prze­nik­nąć do sze­re­gów gwar­dii pre­to­riań­skiej, aby odna­leźć zdrajcę i zdła­wić spi­sek, który zagraża samemu Klau­diu­szowi. Czasu na oca­le­nie władcy nie zostało wiele, a na dro­dze Katona i Macro pię­trzą się coraz więk­sze prze­szkody. Czyżby tra­fili w końcu na zada­nie, któ­rego nie uda im się wyko­nać?
Sir Richard Shirreff - 2017. Wojna z Rosją
Napisana przez oficera do niedawna zajmującego wysokie stanowiska w hierarchii NATO i oparta na przebiegu gier wojennych prowadzonych przez natowskie sztaby, pokazuje, jak zaniechanie pewnych działań może doprowadzić do kolejnej wojny w Europie.
Slash i Anthony Bozza - Slash
Duff Mcka­gan pi­sał o nim, [...]Je­że­li cho­dzi o Sla­sha, to pod buj­ną czu­pry­ną kry­je się nie­śmia­ły in­tro­wer­tyk. Ale był faj­ny[...]”. Je­den z dzien­ni­ka­rzy na­pi­sał, że buj­ne wło­sy po­ma­ga­ją mu się ukryć przed świa­tem. Bio­gra­fia ja­kiej nie by­ło i ja­kiej przez dłu­gi okres nie bę­dzie. Au­to­rzy od­da­ją nam pa­mięt­nik, na­pi­sa­ny mie­szan­ką; bó­lu, al­ko­holu, nar­ko­ty­ków i do­bre­go roc­ko­we­go brzmie­nia.
Magda Stachula - Idealna
Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie i dziecku, które bardzo chciałaby mieć. Pewnego dnia w swojej szafie znajduje sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze...
Rebecca Stead - Całkiem Obcy Człowiek
Bridge, Tabitha i Emily znają się od zawsze, ale ten rok testuje ich przyjaźń. Em ma chłopaka (tak jakby), który prosi ją o szczególnego rodzaju zdjęcia. Tab jest młodą feministką i potrafi przejrzeć każdego na wylot, a Bridge z jakiegoś powodu zaczęła nosić kocie uszy i wciąż stara się zrozumieć, dlaczego przeżyła wypadek, którego nie powinna przeżyć.
Życie Mirandy trochę się skomplikowało. Jej najlepszy przyjaciel Sal bez powodu obrywa od nieznajomego chłopaka na ulicy i zupełnie się od niej odsuwa. Zapasowy klucz do mieszkania, który jej mama chowa na wszelki wypadek, zostaje skradziony. A potem Miranda zaczyna otrzymywać dziwne liściki i nie wie, co robić. Łatwo byłoby zignorować pokręcone wiadomości, gdyby nie to, że ich autor wie rzeczy, o których nikt nie powinien wiedzieć, i z niesamowitą dokładnością przewiduje przyszłość. Jeśli tak, to Miranda ma jeszcze większy problem, ponieważ listy mówią, że ktoś ma umrzeć. Kiedy dostaje ostatni z nich, wydaje się już być za późno…
Gdy Georges wprowadza się do bloku na Brooklynie, poznaje Safera odludka, wielbiciela kawy i szpiega. Georges dobrze się czuje w towarzystwie ciut ekscentrycznej rodziny Safera. Zapomina przy nich o kłopotach: że tata stracił pracę, musieli się przeprowadzić, a mama zaczęła brać dodatkowe dyżury w szpitalu. W szkole też nie jest łatwo Georges znalazł się na celowniku Dallasa, specjalisty od wyszukiwania u innych słabych miejsc. Pierwsza misja szpiegowska? Tropienie tajemniczego Iksa.
Na Stany Zjed­no­czone Ame­ryki Pół­noc­nej spa­dły dzie­siątki poci­sków z gło­wi­cami ato­mo­wymi. Wszyst­kie metro­po­lie zamie­niły się w oce­any gru­zów, a na ruinach cywi­li­za­cji zaczęło wyra­stać nowe, dzi­kie i bez­względne poko­le­nie ludzi. Na teren Strefy Zaka­za­nej Ame­ryki Pół­noc­nej, 70 lat po woj­nie ato­mo­wej, przy­bywa Timur Deni­kin, repor­ter por­talu inter­ne­to­wego, opi­su­jący miesz­kań­com nie­do­tknię­tej zagładą Azji i Europy życie za oce­anem. Droga, którą ma do prze­by­cia, pro­wa­dzi z Van­co­uver do San Fran­ci­sco. Nie wszystko jed­nak roze­gra się zgod­nie z pla­nem.
Denis Szabałow - Uniwersum Metro 2033 - Prawo do Użycia Siły
Sierdobski schron przeciwatomowy wydaje dobrze zorganizowane jednostki wojskowe, wśród których jest Daniła. Na wieść od zwiadowców o sygnale dla karawan z pobliskiej jednostki Wojskowych musi sprawdzić i zbadać jednostki znajdujące się w Sierdobsku, który również stanowi istne zoo dla mutantów. To, co zobaczy, może przesądzić o losie mieszkańców Schronu, w którym się wychował...
Daniła Dobrynin i jego towarzysze broni dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą szturmem składu Rosrezerwy, ich rodzinny Schron wcześniej czy później przemieni się w cmentarzysko. Oni po prostu chcą żyć, i to ich prawo – prawo do życia.
Przeżył, wrócił do domu. I co go przywitało? Pustka! Cisza! Śmierć! Droga była długa, ale jeszcze nie dotarł do jej kresu. Ten, na kogo nikt nie czeka, kogo pozbawiono rodziny i przyjaciół, jest wprost stworzony do wojny. Daniła Dobrynin stracił dom i bliskich. Nie ma nic… Poza celem. Celem, który musi osiągnąć za wszelką cenę.
Akcja powieści rozgrywa się w przesiąkniętym bimbrem PRL-owskim Wrocławiu, w roku 1963. W mieście panowała epidemia czarnej ospy i mieszkańcy byli przewożeni do izolatorium, którego strzegły kordony milicji. W pewnym momencie dochodzi do dziwnego zjawiska - w pomieszczeniach ludzie zaczynają się przemieniać w dziwne istoty. Do centrum zarządzania kryzysowego zaczynają spływać zawiadomienia. Do walki zostają skierowane oddziały: milicji, strażaków i wojska. Ludzie zaczynają ponosić coraz większe straty, a bestie opanowują miasto.
Robert J. Szmidt - Ucieczka z Raju. Tom 2
Ludz­kość po sko­lo­ni­zo­wa­niu nie­mal dzie­sią­tej czę­ści Ramie­nia Oriona tra­fia w końcu na obcą, zaawan­so­waną cywi­li­za­cję, która nie wyka­zu­jąc naj­mniej­szej woli kon­taktu, roz­po­czyna wojnę totalną. Stawką jest nie tylko pod­bój nowego tery­to­rium, ale też fizyczne uni­ce­stwie­nie wroga. Na jed­nej z ewa­ku­owa­nych pośpiesz­nie pla­net zre­ha­bi­li­to­wany kapi­tan Święcki toczy swoją pry­watną wojnę o oca­le­nie jak naj­więk­szej liczby ludzi. Kolo­nia na Del­cie Ulietty kryje jed­nak o wiele więk­szą tajem­nicę, która być może pozwoli odmie­nić losy całej wojny. ...
Wrocław 20 lat po wojnie nuklearnej. Z niemal siedmiuset tysięcy wrocławian przetrwała ledwie garstka w ciągnących się pod miastem kanałach. Tworzą oni niewielkie zamknięte społeczności, zwane enklawami. Mimo upływu lat powierzchnia wciąż nie nadaje się do ponownego zasiedlenia. Promieniowanie jest tam wciąż zbyt silne, a co gorsza, zmutowane rośliny i zwierzęta stworzyły w ruinach nowy, wyjątkowo nieprzyjazny człowiekowi ekosystem.
Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.
Ian Tregillis - Mechaniczny. Wojny Alchemiczne
Zaraz po tym, jak nauko­wiec i zegar­mistrz Chri­stiaan Huy­gens stwo­rzył w XVII wieku pierw­szego Kla­kiera, Holan­dia powo­łała do życia mecha­niczną armię. Nie trzeba było długo cze­kać, żeby legion mosięż­nych pie­chu­rów poma­sze­ro­wał na West­min­ster. Kró­le­stwo Nider­lan­dów stało się super­mo­car­stwem dzier­żą­cym nie­po­dzielną wła­dzę w Euro­pie. Trzy stu­le­cia póź­niej stan rze­czy na­dal się utrzy­muje. Jedy­nie Fran­cja zawzię­cie broni swo­ich prze­ko­nań, że każdy powi­nien mieć prawo do wol­no­ści, nie­za­leż­nie czy zbu­do­wany jest z ciała, czy mosią­dzu. P
Paul Trynka - Dawid Bowie. Starman. Człowiek, Który Spadł na Ziemię
Książ­ka to pod­su­mo­wa­nie twór­czo­ści mu­zy­ka, ostat­ni hołd zło­żo­ny przez pi­sa­rza. Prze­czy­ta­my w niej o każ­dym epi­zo­dzie z ży­cia Da­vid. W wie­lu książ­kach te­go ty­pu pi­sa­rze po­mi­ja­ją dzie­ciń­stwo lub mo­men­ty w któ­rych źle się dzia­ło. Tu­taj do­sta­je­my to pod do­stat­kiem dba­łość i pre­cy­zja tej bio­gra­fii na­praw­dę mnie za­sko­czy­ła, a pro­szę mi wie­rzyć prze­czy­ta­łem ich na­praw­dę spo­ro.
Ile histo­rii musi być w takich listach? Ile smutku, łez i szczę­ścia? A my widzimy tylko książkę i zebrane w niej listy. Coś co mnie poru­szyło gdy tylko wzią­łem do ręki tę nie­zwy­kłą ksiażkę, to fakt, że nie ma w niej rze­czy zmy­ślo­nych a wszystko co wid­nieje było napi­sane. Shaun User pre­zen­tuje nam; poże­gnalną notę Richarda bur­tona napi­saną do Eli­sa­beth Tylor, list Toma Clan­cego do przy­ja­ciół - jak stał się Tomem Clan­cym; list Jana Pawła II i wiele wiele innych.
Patryk Vega - Służby Specjalne. Podwójna Przykrywka
Były funk­cjo­na­riusz kontr­wy­wiadu woj­sko­wego, odpo­wie­dzialny za osłonę kontr­wy­wia­dow­czą naj­bo­gat­szych ludzi w Pol­sce. Brał udział w inwi­gi­la­cji świata szpie­gow­skiego i gang­ster­skiego na Wybrzeżu. W Pol­sce wypo­wie­dział wojnę sze­fom CBŚ, CBA oraz ABW i dopro­wa­dził do roz­pra­co­wa­nia służb spe­cjal­nych ściany pół­noc­nej. Kra­jowi biz­nes­meni, cele­bryci, poli­tycy, a nawet mafijni bos­so­wie obda­rzyli go zaufa­niem i przy­jaź­nią. Za gra­nicą, jako najem­nik, razem z byłymi koman­do­sami SAS i Royal Mari­nes ochra­niał statki przed soma­lij­skimi pira­tami. Jeden czło­wiek. Wiele tajem­nic służb. Patryk Vega ujaw­nia je jako pierw­szy.
Mick Wall - Guns'N'Roses. Ostatni Giganci Rockowej Dżungli
Muzyka to ten typ rozrywki, który wyraża naszą duszę. Dźwięki pomagają nam się zrelaksować, wyrazić swoje emocje, a także nas kształtują. To tworząc utwór możemy oddać siebie; gitarowa solówka może pokazać nasz ból, a tekst przez nas zaśpiewany będzie oddaniem najlepszych dni naszego życia. Często lubimy patrzeć na muzyka ze sceny, ale co się kryje za jego twórczością?
Do­rian miał wszyst­ko – mło­dą i pięk­ną żo­nę, dom w do­brej dziel­ni­cy Ja­ro­ci­na, zdol­ne­go sy­na, uda­ny seks, cie­ka­wą pra­cę i po­ukła­da­ne ży­cie. Nie po­trze­bo­wał zmian! Na­gle je­go świat legł w gru­zach, ru­nę­ło wszyst­ko, co do tej po­ry by­ło dla nie­go waż­ne. I nie spo­wo­do­wał te­go ża­den ka­ta­klizm, a… samospeł­niające się wi­zje, któ­re wtar­gnę­ły w je­go upo­rząd­ko­wa­ny świat. Ten spo­koj­ny męż­czy­zna uwi­kła­ny zo­sta­je w pa­smo nie­prze­wi­dzia­nych sy­tu­acji, któ­re za­po­wia­da­ją tra­ge­dię. Co ma z tym wspól­ne­go ko­bie­ta w czer­wo­nej suk­ni? Czy Do­rian bę­dzie mógł od­wró­cić bieg wy­pad­ków?
Wydarzenia w książce koncentrują się na peryferyjnej planecie Akiva, gdzie rozpoczyna się tajny zjazd niedobitków Imperium służący przegrupowaniu sił i wyłonieniu nowych przywódców. Przypadkiem dowiaduje się o tym kosmiczny zwiadowca, kapitan Wedge Antilles, lecz zostaje pojmany, zanim zdąży zawiadomić dowództwo Sojuszu. Na ratunek rusza mu dawna towarzyszka broni, weteranka Norra Wexley, która powróciła na rodzinną planetę, aby wyrwać stamtąd syna.
Colin Woodard - Republika Piratów
Początek XVIII wieku. Czarnobrody, Czarny Sam Bellamy, Charles Vane i kilku innych wielkich pirackich kapitanów łączy siły, tworząc coś więcej niż przypadkową zbieraninę złodziei. Byli żeglarze, niezadowoleni służący, zbiegli niewolnicy – każdy z nich zwrócił się ku piractwu w wyrazie protestu przeciwko warunkom panującym na statkach i plantacjach. Wspólnymi siłami ustanawiają surową demokrację, wykrawając własną strefę swobody, w której służący stali się wolni, Czarni zyskali status równych, a przywódców wybierano i obalano na drodze głosowania
Vladimir Wolff - Czerwona Apokalipsa
Na Ukrainie władzę obejmuje Prezydent Janukowycz, który jest Moskiewską marionetką i wykonuje wszystkie polecenia z Kremla. Zaczyna od uzależnienia gospodarki od Rosjan oraz przedłuża udział Moskiewskiej floty na morzu czerwonym. Jednak po paru dniach w niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi do tragicznego wypadku lotniczego, który kończy jego rządy. W związku z tym władzę rozpoczyna Julia Tymoszenko i od natychmiast kończy współpracę z Moskwą, przez co po dochodzi do napięć politycznych, a po kilkunastu dniach na ćwiczeniach wojskowych Pani Prezydent ginie od kuli snajpera.
Vladimir Wolff - Metalowa Burza
Spo­łecz­ność ame­ry­kań­ską dzie­siąt­kuje tajem­ni­czy wirus, a wła­dzę nie­na­dą­żają by kopać groby dla zmar­łych. W tym cza­sie docho­dzi do dziw­nych kata­strof - czyli giną wszy­scy przed­sta­wi­ciele państw G7. USA pogrąża się w cha­osie, służby bez sku­tecz­nie wal­czą z epi­de­mią, a kraj chyli się ku upad­kowi. Unia Euro­pej­ska oraz NATO prze­stają mieć rację bytu. Na bli­skim wscho­dzie docho­dzi do walk. Jedy­nymi kra­jami, które mogą coś jesz­cze zro­bić, są Pol­ska i Tur­cja. Czas ucieka, a Pol­ski wywiad zaczyna toczyć grę o naj­wyż­sza stawkę.
Laurence Yep, Joanne Ryder - Poradnik dla Smoków - Co zrobić, aby twój człowiek zmądrzał?
Dzięki pannie Drake jej ukochana pupilka Winnie idzie do Akademii Spriggs, niezwykłej szkoły dla stworzeń ludzkich i… magicznych. Winnie jest szczególnie podekscytowana perspektywą lekcji czarów oraz zajęciami z przyrody prowadzonymi przez Sir Izaaka Newtona. Nawiązuje nowe przyjaźnie, ale też przysparza sobie wrogów… Kiedy wychodzi na jaw spisek mający na celu porwanie Winnie z jej domu w San Francisco, panna Drake jest gotowa użyć całego swego sprytu i magii, by go udaremnić.
Zbigniew Zborowski - Skaza
Komu zależało na śmierci doktorantki Zakładu Fizyki Jądrowej? I czy to możliwe, że morderstwo ma coś wspólnego z tajemniczym odkryciem przedwojennego polskiego naukowca?
Mariusz Zielke - Nienawiść
Kuba Zimny otrzymuje propozycję napisania biografii znanego przedsiębiorcy Marka Sawickiego, twórcy korporacji biotechnologicznej Sawicki, która z małej kaszubskiej firmy przerodziła się w europejskiego giganta na rynku farmaceutycznym. Biografia ma być częścią kampanii reklamowej Sawickiego, zaprojektowanej przez słynnego Bruno Giacomo. Tymczasem w otoczeniu Sawickiego, pozornie nieskazitelnego przedsiębiorcy, dochodzi do tajemniczych zbrodni – giną skonfliktowani z nim ludzie. Kuba Zimny podejrzewa, że został zaangażowany w projekt nieprzypadkowo. Sprawę morderstw będzie badał nielubiany przez policyjną wierchuszkę śledczy Lenz.
Piotr Zychowicz - Żydzi
Piotr Zychowicz pisze o sprawach niewygodnych zarówno dla Polaków, jak i Żydów. O komunistach i żydowskich kolaborantach pod niemiecką okupacją, ale również o polskich szmalcownikach. O szkoleniu przez II RP żydowskich terrorystów i zamordowaniu przez nich polskiego konsula. O powstaniu w getcie warszawskim oraz tysiącach Żydów służących w Wehrmachcie… W książce znalazły się też kontrowersyjne rozmowy z wybitnymi żydowskimi intelektualistami, którzy mają odwagę głosić poglądy niepopularne w ich własnej społeczności.

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe