[Recenzja] Mariusz Zielke - Nienawiść

17:08


Mariusz Zielke to pisarz, który słynie z kontrowersyjnych powieści. Sędzia był mocnym thrillerem prawniczym, który zaskoczył nawet najśmielsze oczekiwania czytelników. Jednak czy pisarz utrzymał poziom ? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Thrillery i powieści sensacyjne  to gatuneki, które zdobywają coraz większą popularność – przecież lubimy się bać i gdy coś się dzieje – gorzej jest, gdy nie mamy do czynienia z potworami czy chorobami psychicznymi, a z drugim człowiekiem. Mariusz Zielke stąpa po bardzo grząskim gruncie, porusza tematy, o których przeciętny szary człowiek nie ma pojęcia. Telewizja serwuje nam panów w garniturach, pięknie wyglądające kobiety i informuje nas o podpisanych kontraktach. Pisarz wchodzi w głąb tego wszystkiego, pokazuje nam wielki biznes od kulis, a przecież władza opiera się tylko na trzech rzeczach; pieniądzach, sex-ie,
morderstwach.

Kuba Zimny otrzymuje propozycję napisania biografii znanego przedsiębiorcy Marka Sawickiego, twórcy korporacji biotechnologicznej Sawicki, która z małej kaszubskiej firmy przerodziła się w europejskiego giganta na rynku farmaceutycznym. Biografia ma być częścią kampanii reklamowej Sawickiego, zaprojektowanej przez słynnego Bruno Giacomo. Tymczasem w otoczeniu Sawickiego, pozornie nieskazitelnego przedsiębiorcy, dochodzi do tajemniczych zbrodni – giną skonfliktowani z nim ludzie. Kuba Zimny podejrzewa, że został zaangażowany w projekt nieprzypadkowo. Sprawę morderstw będzie badał nielubiany przez policyjną wierchuszkę śledczy Lenz.


Akcja powieści zaczyna się całkowicie niewinnie... Prolog czyli cisza przed burzą, wsiadamy do pociągu ruszamy powoli, aż do momentu przekroczenia magicznej bariery setnej strony hamulce puszczają, a my coraz bardziej zatracamy się w świecie książki. Zielke bardzo dobrze zna temat i wie o czym pisze umiejętnie poruszamy się po świecie finansjery i poznajemy rzeczy, o których nie śniliśmy nawet w najgorszych koszmarach.

W swoim życiu przeczytałem wiele książek zarówno historycznych, sensacyjnych jak i właśnie thrillerów – jest niewielu autorów, którzy potrafią mnie czymś zaskoczyć – Zielke należy do tej listy. Podczas czytania kartki przewracały się same, a serce z każdym przeczytanym zdaniem zaczynało szybciej bić. Świat manipulacji i intryg świetnie przedstawił – Remigiusz Mróz, teraz mogę śmiało napisać, że mój ulubiony pisarz został strącony z tronu.

Jeśli mamy powieść z tego gatunku, to najważniejsza nie jest akcja, a sami bohaterowie. Pisząc tego typu książki bardzo ciężko stworzyć bohaterów z odcieniami szarości. Pisarzowi się to udało, uniknął powielania schematu i każda postać w książce jest po prostu inna – nie ma dobrych i złych. Wszyscy posiadają swój unikalny charakter.

Nie mogłem zasnąć, musiałem dokończyć powieść...

Powieść jest zarówno piękna jak i przerażająca. Pełna tajemnic i zagadek – wystarczy czytać między wierszami, a można dowiedzieć się bardzo wielu informacji.

Nienawiść to książka, która powinien przeczytać każdy fan tego gatunku. Mocna, zaskakująca, kontrowersyjna - Remigiusz Mróz w końcu ma godną siebie konkurencje.
8/10
______________________________________________________________________________
zdjęcie pożyczone z
http://www.empik.com/nienawisc-zielke-mariusz,p1142432658,ksiazka-p

You Might Also Like

0 komentarze

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe