[Recenzja] Zbigniew Zborowski - Skaza

19:21

Kryminały to gatunek, który zdecydowanie zdominował polski rynek - pojawia się coraz więcej książek, a Polacy coraz śmielej je kupują. Drugiego Sierpnia w księgarniach pojawiła się nowa powieść Zbigniewa Zborowskiego - Skaza - jednak czy warto ją kupić? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Każdy, kto poznaje ten sekret, ginie. Odważysz się?
Historia, która nie da Ci zasnąć przez kilka kolejnych nocy...

Zagłębienie tuż pod potylicą. Najsłabiej osłonięty mięśniami punkt kręgosłupa szyjnego.
Nawet lekkie uderzenie ostrym przedmiotem w to miejsce przerywa rdzeń kręgowy
i powoduje śmierć.
Tak zginęła młoda kobieta.
Tak zabić mógł tylko fachowiec.

Komu zależało na śmierci doktorantki Zakładu Fizyki Jądrowej?
I czy to możliwe, że morderstwo ma coś wspólnego
z tajemniczym odkryciem przedwojennego polskiego naukowca?

Zacznijmy od bohaterów książki - ci stanowią jeden z mocniejszych punktów lektury. Główny bohater - Bartosz Konecki - powraca do policji i już dostaje śledztwo, które tylko z pozoru wydaje się proste; wydawałoby się, że jest to stary powielany schemat; powrót do policji, tajemnicza przeszłość i wieczne kłopoty... Tak jest tym razem, tylko zdecydowanie lepiej napisane. Bartkowi towarzyszą postacie drugoplanowe zasługujące na miano najlepiej wykreowanych bohaterów tego roku - są po prostu ludzcy.

Innym torem idzie kolejny wątek książki... Co łączy Warszawę z Kazachstanem i bitwą armii Izraela z Egiptem?

Książka zaczyna się całkowicie niewinne - autor łapie nas za rękę, niewinnie prowadzi przez grząskie grunty, by potem zrzucić nas do rzeki i nie dać żadnych szans na przeżycie. Powieść, która przez pierwsze sto stron całkowicie mnie nudziła i musiałem się zmuszać by przejść dalej zrobiła mi kaca książkowego, którego do tej pory odczuwam.

Autor nie boi się poruszać tematów kontrowersyjnych - religijnych i tutaj się zatrzymam, bo łatwo o spoilery. Jedna z niewielu książek całkowicie niepoprawnych politycznie. Pisarz zyskał tym mój szacunek.

Pełna łatwo przystępnej wiedzy na temat fizyki i energetyki jądrowej.

Intryga jest zawiła i skomplikowana - wszystko się ze sobąłączy, wystarczy tylko połączyć kropki i być odpowiednio skupionym. Zborowski ma niezwykły talent do tworzenia fabuły i mówię to z czystym sumieniem - chce przeczytać o dalszych losach tych bohaterów.

Niezwykle rzadko możemy spotkać książkę, która jest połączeniem dobrego kryminału, powieści sensacyjnej i mrocznego thrillera.

Moja ocena to
10/10

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Maksymalnie wysoka ocena przekonuje mnie do przeczytania tej książki. Przy najbliższej możliwej okazji z pewnością po nią sięgnę. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze napisana powieść. Co łączy Warszawę z Kazachstanem? Ludzie, ich historie, światopogląd, rodowód, desperacja i odwaga. Polecam tę książkę, którą również wysoko oceniłem.Pozdrawiam, Zdzisław www.krainslowa.blogspot. com , https://www.facebook.com/innewatki/

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe