[Recenzja] Andriej Diakow - Za Horyzont

20:34

Rynek książek postapokaliptycznych zajmuje coraz więcej "powieści drogi". Bohaterowie tych książek przeważnie nie oddalają się od własnego ciepłego, przytulnego schroniska dalej niż na kilkanaście kilometrów. Jednym z autorów, który postanowił pociągnąć swoich pupilów dalej niż ludzkie oko sięga, jest Andriej Diakow ze swoją powieścią "Za Horyzont".

Książka jest aktualnie zwieńczeniem trylogii, kontynuuje losy poznanych wcześniej bohaterów - głównie Tarana, Gleba i Aurory. W petersburskim metrze wybucha wojna z weganami. Główni bohaterowie, aby przeżyć, muszą uciekać. Za cel podróży wybierają Władywostok - miasto oddalone o ponad 9,5 tysiąca kilometrów. Dzięki tak dalekiej podróży Diakow ukazuje nieporównanie duży kawałek świata i pozwala czytelnikowi dowiedzieć się, jak wygląda krajobraz poza miastami. Czytelnik również dowiaduje się o innych miejscach, gdzie żyją ludzie i jak sobie radzą.

Diakow warsztatowo niewiele się zmienił. Wciąż posługuje się jeżykiem prostym i zrozumiałym dla przeciętego czytelnika. Nie zostawia dziur fabularnych, dzięki czemu Za Horyzont jest zatem książką bardzo przyjemną w czytaniu. Mimo że w powieści panuje zima, to przedstawiony krajobraz oraz niebezpieczeństwa tworzą malowniczą całość.
Mocnym punktem w "Za Horyzont" jest obraz ludzi mieszkających w odległych miejscach. Nie są to wymiękli, upatrujący ratunku ludzie, a bezwzględni mordercy i złodzieje chcący stworzyć własne imperium posuwając się przy tym do niemoralnych czynów.

Bohaterowie ulegają przemianie - Gleb staje się dorosły, a Taran zacieśnia więzi z przybranym synem. Wszystko to zostało w bardzo poruszający i emocjonalny sposób opisane.

Dla fanów Uniwersum Metro 2033 w książce pojawiają się pojazdy i urządzenia, które poniekąd naruszają zasady nałożone przez Dmitrija Glukhovsky'ego - autora uniwersum. Dla osoby, która nie miała styczności z serią, Za Horyzont może okazać się ciekawą książką science-fiction.

Każdemu, kto lubi barwne przygody i mocne przeżycia, polecam Za Horyzont. Warto do niej zajrzeć nawet po to, by spędzić miło czas.

Moja ocena to:
7/10

[Józek]

You Might Also Like

0 komentarze

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe