[Recenzja] Magdalena Kozak - Łzy Diabła

21:10


108.jpg

Tematyka Afganistanu stała się ostatnio bardzo popularna - w Polsce zapoczątkował to film ,,Karbala". Wokół tego państwa narosło także wiele mitów i zagadek. Gdy dowiedziałem się że powieść ,,Łzy Diabła" to Afganistan w Kosmosie złapałem się za głowę i stwierdziłem - muszę to przeczytać!
Dżahan jest planetą która znajduje się za galaktykami, w innym układzie słonecznym. Planeta ta przypomina dzisiejszy Afganistan i trwa na niej epoka arabskiego średniowiecza. Gdy na tę planetę docierają ludzie, okazuje się, że rośnie na niej Czars-Narkotyk - tytułowe Łzy Diabła. Dochodzi do handlu między nami [Mieszkańcami Dżahanu] a ludźmi [ludźmi], lecz jak to w naturze ludzkiej bywa, lepiej kupić czołg, śmigłowce i karabiny niż oczyszczalnię ścieków, bo sąsiad kupi broń i nas podbije. Na całyej planecie rozpoczyna się wyścig zbrojeń.
Akcja powieści idzie dwutorowo. Pierwszym bohaterem jest nastepca tronu Izzat Szammar Farji, który wedle tradycji, jak każdy z Szammarów przed objęciem tronu, musi stoczyć kampanię honoru smoka przeciwko "Wysokim" - plemieniu Tholwaków. Wraz z Izzatem wyruszają jego kuzyni Amniat oraz Malik. W wygraniu tej batali ma im pomóc technologia zakupiona od obcych, stawką tej kampanii jest nie tylko objęcie tronu w chwale. Stawką jest stworzenie nowego szlaku przerzutowego dla Czarsu i wygrania wyścigu zbrojeń co pozwoli przetrwać Farji.
Drugim bohaterem jest Znajda. Mężczyzna którego wyrzuciła rzeka i który stracił pamięć. Pracuje na farmie za jedzenie i i dach nad głową. Po pewnym czasie Znajda wstępuje do oddziału patryzantów którzy zwą siebie ,,skorpionami". Mężczyzna szybko odkrywa, że wojownika we krwi i po paru udanych akcjach. Dostaje pseudonim ,,Mściciel z pól" i zaczynają się go bać nawet najlepsi Faryjscy generałowie.

W rozdartym wojną kraju Izzat i Znajda zmierzają ku swemu przeznaczeniu. Co się wydarzy, gdy się spotkają?

Język autorki jest prosty, co sprawia, że powieść czyta się łatwo i szybko, bywają jednak momenty gdy czytelnik musi przerwać czytanie i przemyślec parę spraw. Książka ta ma bowiem drugie dno. Autorka sprytnie przeniosła prawdziwe wydarzenia, zmieniła tylko imiona bohaterów oraz miejsce akcji.
Akcja tej powieści mogłaby spokojnie posłużyć na nakręcenie filmu hollywodzkiego - mamy tu wszystko: sex, wybuchy, intrygi, politykę, chwile radości, smutku zdradę pot i krew, a to wszystko przeplata się tworząc Arcydzieło.
Z Łez Diabła możemy się dowiedzieć bardzo dużo o polityce, fukcjonowaniu i organizacji wojska, czy nawet o medycynie. Zaletą tej powieści jest drugie dno, i moim zdaniem Czars - to ropa, Farja - to Afganistan, a Obcy - to Amerykanie.
Łzy Diabla to powieść o męstwie, żołnierskim etosie, walce, i brutalnej prawdzie życiowej. Powieść ta jest dla każdego, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn; każdy znajdzie tu coś dla siebie. Książka była jedyną, przy której uroniłem Łzę. Przeczytałem ją cztery razy i za każdym razem, gdy odkładałem książkę na półkę czułem jakbym stracił przyjaciela.
Jedyne do czego mogę się doczepić, to słabo rozwinięty wątek obcych ( wiem czepiam się) .
Łzy diabła to Arcydzieło Polskiej literatury S-F/sensacyjnej. Moja ocena to 10/10

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy wpis, a sama powieść wydaje się być bardzo porywająca. Myślę, że może się za nią zabiorę - dziękuję za zachęcenie. Życzę powodzenia w dalszym blogowaniu. Pozdrawiam.

    http://xzyq.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka wygląda ciekawie choć to w ogóle nie moje klimaty. Myślę że odwiedzę tą stronę jeszcze nie raz ;-)

    http://srodek.com.pl

    OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe