[Artykuł] Jak rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem ?

17:23

Czy­ta­nie to naj­pięk­niej­sza rzecz na świe­cie, jed­nak coraz mniej osób czyta. Wielu ludzi coraz czę­ściej zasta­na­wia się, jak roz­po­cząć przy­godę z czy­tel­nic­twem? Na to pyta­nie odpo­wiem w tym arty­kule, który jest prze­zna­czony do wszyst­kich - zarówno książ­ko­ho­li­ków oraz tych, któ­rzy zasta­na­wiają się, jak roz­po­cząć przy­godę z książką

Ten artykuł, możesz też pokazać znajomym, którzy myślą, jak rozpocząc swoją przygodę :)

Zaczy­na­jąc, powiem o zale­tach, które wyni­kają z czy­ta­nia ksią­żek (link do peł­nego arty­kułu będzie niżej). Pierw­szą i chyba naj­więk­szą zaletą jest fakt, że czy­ta­nie ksią­żek, polep­sza zdol­no­ści mate­ma­tyczne, a co za tym idzie (bo mate­ma­tyka głów­nie uczy logicz­nego myśle­nia) popra­wiają się Twoje zdol­no­ści logi­styczne oraz zaczy­nasz lepiej myśleć (czego oducza nas szkoła, robiąc testy z pyta­niami zamknię­tymi). Następną zaletą, która w wypływa z czy­ta­nia ksią­żek to fakt, że, przy­bywa Ci "słow­nic­twa” – śle­dząc inter­net oraz ota­cza­jący nas świat, możemy zauwa­żyć, że ludzie mają coraz bar­dziej ubo­gie słow­nic­two i zwy­kłego zda­nia nie potra­fią uło­żyć bez uzy­cia słów na; k***, j** czy ch – a czy­ta­nie spra­wia, że takich słów uni­kamy. Czy­ta­nie ksią­żek spra­wia, że ota­czamy się coraz mądrzej­szymi ludźmi (wiem, brzmi to jak absurd, ale tak wła­śnie jest) książki spra­wiają, że jeste­śmy mądrzejsi, a co za tym idzie, szu­kamy ludzi, z któ­rymi możemy poroz­ma­wiać na każdy temat. Spo­łe­czeń­stwo XXI wieku to spo­łe­czeń­stwo pra­co­ho­li­ków, przez co mózg jest coraz bar­dziej zapra­co­wany, a ciało zmę­czone. Czy­ta­nie relak­suje nasz mózg w 78%, przy czym pro­ste roz­rywki takie jak TV czy muzyka, to zale­d­wie 25–30% – dzięki temu możesz nie ­dość, że się zre­lak­so­wać, to jesz­cze ruszyć w świetną wyprawę, jaką zagwa­ran­tuje Ci Twoja wyobraź­nia.

Prze­cho­dząc do celu tego arty­kułu, czyli jak roz­po­cząć przy­godę z czy­tel­nic­twem? Zacz­nijmy od tego, że nie prze­ra­żaj się ilo­ścią kar­tek, wybierz książkę o inte­re­su­ją­cej Cię tema­tyce (o książ­kach zale­ca­nych prze­zem­nie dla, "począt­ku­ją­cych czy­tel­ni­ków” będzie niżej). Czy­taj jeden roz­dzial dzien­nie, gdy będziesz na siłach, zacznij czy­tać dwa roz­działy, a powieść mocno Cię w cią­gnie – to prze­czy­taj ile dasz radę : ). Czy­tel­nic­two, jak każdy nałóg to efekt kuli śnieżnej.

Błędy najczę­ściej popeł­niane przez "począt­ku­ją­cego czy­tel­nika” – to bra­nie się za tzw. "ciężką lite­ra­turę” – czyli, jeśli zaczy­nasz przy­godę z książ­kami, to nie się­gaj po grube i wyma­ga­jące książki np. Władcy Pierścieni czy Futu.re. Oczywiście nie zmuszamy do czytania książek, ale uważamy, że lepszym rozwiązaniem jest porzucić na godzinę lub dwie telefon czy komputer i zająć się lekturą.
Ważne jest, aby mózg w trakcie czytania był wypoczęty. Tak, wypoczęty. Chodzi o to, aby czytając lekturę była możliwość rozumienia tekstu i wyobrażania sobie każdej sytuacji. Zmęczony mózg nie jest w stanie tego zrobić.
Warto również zadbać o sprzyjające warunki - najlepsze są cisza i spokój, chyba, że mamy podzielną uwagę. Ludzki mózg odbiera kilka rodzajów bodźców i możemy zapewnić, że gdy czytamy w hałaśliwym miejscu, na pewno raz na jakiś czas, szczególnie dla osób ze słabą wolą, trudno będzie się skupić tylko na książce. Czy zatem słuchanie muzyki i czytanie jednocześnie może pomóc? Niekoniecznie.

Teraz zapre­zen­tujemy Pań­stwu powie­ści, które są lek­kie i śmiało od nich można zaczy­nać przy­godę z czy­tel­nic­twem.

Książki dla młodzieży 1. John Flanagan - Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu

Przyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale drobny i zwinny nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni... Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody i prawdziwej męskiej przyjaźni.
2. J.K.K Rowling - Harry Potter i Kamień filozoficzny


Harry Potter to sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja, którzy podobnie jak ich syn Dudley traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Wszystko wyjaśni się w jedenaste urodziny chłopca, a będzie to dopiero początek Wielkiej Tajemnicy...
3. Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz sekret czerwonej Hańczy 


Co dorośli ukrywają przed gimnazjalistami? Jak godnie przyjąć zagranicznych gości? I co skrywa tajemnica Czerwonej Hańczy? Przeczytaj o szkolnej wycieczce, która zamieniła się w coś zupełnie innego, romansach i niespodziewanych flirtach oraz zagadce kryminalnej, z którą muszą się zmierzyć warszawscy gimnazjaliści.

Wiem, że ta powieść nie jest pierwsza z serii, jednak polecam ją przeczytać, ponieważ zawiera dużo humoru. 

4. J.R.R Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem 


Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. W 2012 roku ukazała się filmowa adaptacja książki w reżyserii Petera Jacksona. Lektura szkolna.


Powieści, które przed chwilą zaprezentowałem, były dla młodzieży/dzieci. Teraz zaprezentuje powieści dla dorosłych

1.Remigiusz Mróz - Ekspozycja

Termin "ekspozycja" ma przynajmniej pięć znaczeń. Podobnie wieloznaczny jest każdy krok mordercy.
Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok – na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów.
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą go do dawno zapomnianych tajemnic… Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione.

2. Simmon Scarrow - Orły Imperium 

Jest 42 r. n.e. i Kwintus Licyniusz Kato właśnie przybył do Germanii jako rekrut Drugiego Legionu, najpotężniejszego w całej armii Rzymu. Dla wykształconego, pełnego ogłady młodzieńca trudne okazuje się nie tylko przystosowanie do rygorów wojskowego życia, ale także pogarda kolegów z legionu, odkąd otrzymuje niespodziewanie wysokie stanowisko ze względu na koneksje z dworem cesarza.
Jako drugi w kolejności po Makro – nieustraszonym, poznaczonym bliznami centurionie – Kato będzie musiał wykazać się bardziej niż pozostali. Niebawem otrzymują wieści, że kolejna kampania odbędzie się na ziemiach barbarzyńców – w odległej Brytanii.
Po długim marszu na zachód Kato i Makro wyruszą na specjalną misję. Wkrótce jednak znajdą się w samym środku spisku zagrażającego nawet cesarzowi…

3. Arthur Conan Doyle - Pies Baskervillów

Sherlock Holmes i doktor Watson szukają sprawców zabójstw w rodzie Baskervillów. Tropią straszliwą bestię i zimnego mordercę, narażając się na mrożące krew w żyłach niebezpieczeństwa na bagnach Grimpen Mire w oparach gęstej angielskiej mgły. Wielu podejrzanych, zwroty akcji i nieoczekiwany finał.
W tym artykule przedstawiłem ci ,,jak rozpocząć swoją przygodę z czytelnictwem".
Jeśli ci się podobał - zostaw komentarz
Jeśli chcesz zostać na dłużej - kliknij przycisk ,,obserwuj"

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Sama jeszcze niedawno nie przeczytałabym żadnej książki. Stwierdzałam, że po co mi to skoro są filmy, jednak się myliłam. Aby przeczytać pierwszą książkę, musiałam się do niej zmusić. Nie żałuję! To jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam (recenzja na moim blogu). Muszę stwierdzić, że czytanie bardzo poprawiło moje problemy z ortografią. Zazwyczaj na sprawdzianach z polskiego miałam mnóstwo błędów ortograficznych, a teraz zdarza popełnić mi się 2,3. Teraz czytam po 2 książki w tygodniu, więc chyba nie najgorzej:D Mam nadzieję, że coraz więcej nastolatków jaki i dorosłych przekonają się do czytania. :) Pozdrawiam :D
  http://ksiazkiwidzianeoczaminatalii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie bardzo mądrze napisane i zachęcające do czytania książek.
  Ja zawsze chciałam czytać duzo książek, ale niestety przez szkołę nie mam na to czasu..
  Bardzo mi się podobają recenzje książek na tym blogu!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już nie jeden artykuł o książkach, ale w tym znalazłam jedną ciekawą informację. Albowiem nie wiedziałam, że podczas czytania nasz mózg relaksuje się aż w 78%! Dziękuję za te słowa. Pozdrawiam ciepło, Dominika

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz rację czytanie jest naprawdę fajne :D Pozdrawiam
  http://naciakaglamour.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Like us on Facebook

https://www.facebook.com/Książki-na-Wieczór-409462195925797/

Flickr Images

Subscribe